Upozorňujeme, že kvůli velkému množství objednávek může dojít k mírnému prodloužení doby odeslání – děkujeme za pochopení!

Obézní pes? Poradíme, jak řešit obezitu u psů

Řešíme obezitu u psa...

Stejně jako u lidské populace je i u psů nadváha, případně obezita, velkým zdravotním rizikem. Nadbytečná kila nezatěžují jen klouby a celkově pohybový aparát psa. Ovlivňují i funkci srdce a mohou způsobit například i cukrovku. Mnoho majitelů si však tloustnutí svého psa nevšimne, nebo si všimne pozdě. V nejhorším případě dokonce někteří přibírání svého mazlíčka ignorují úmyslně. Jak tedy psí obezitě předcházet? A co případně dělat se psem, kterému už pár kilo přebývá? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Jak poznat obézního psa?

Existují ukazatele, podle kterých lze zjistit, že je váš mazlík „při těle“. Jaké to jsou?

  • Tělesná hmotnost

Hlavním ukazatelem je váha. Pokud máte doma čistokrevného pejska, je to snadné. Stačí se podívat, jaký je standard u daného plemena a hned víte, „na čem jste“. Komplikovanější je to pak u kříženců. Zde se lze řídit například váhou v prvním roce života. Pokud se pak aktuální váha psa liší od té ideální o 5 až 20 %, jedná se o nadváhu. Pokud je váha vyšší než 20 %, jedná se již o nebezpečnou obezitu. Výjimku tvoří samozřejmě mladí psi, kteří stále rostou.

  • Vzhled

Že se váš pejsek příliš „zakulacuje“ lze často poznat i pouhým okem, případně hmatem. U obézního psa již nelze nahmatat žebra a jeho pas se stává neviditelným. Při pohledu na profil psa si také všimneme, že spodní linie břicha je rovnoběžná se zemí – u psa ve zdravé kondici naproti tomu mírně stoupá. Dalším ukazatelem jsou tukové polštáře v oblasti beder.

  • BCS

BCS je tzv. index tělesné kondice. Název vychází z anglické zkratky Body Condition Score Jedná se o pravděpodobně nejobjektivnější ukazatel. Jde o vizuální posouzení tělesné kondice psa spojeného taktéž se zjištěním stavu pohmatem. Tělesný tuk se pak pohmatem zkoumá na hrudi, páteři a v pase. Podle výsledků tohoto pozorování je následně pes zařazen do jedné z devíti kategorií BCS:

  • 1–3 podváha – žebra, páteř a pánevní kosti lze pouhým okem rozeznat i z větší vzdálenosti.
  • 4–5 ideální váha – i při lehkém dotyku rukou v oblasti žeber, lze žebra jednoduše rozeznat. Velmi dobře rozeznatelný je při pohledu shora pas psa.
  • 6–7 nadváha – Pokud se psa dotkneme lehce, žebra nejsou hmatatelná. Při pohledu shora nelze rozeznat oblast pasu.
  • 8–9 obezita – Žebra nahmatáme pouze pod opravdu silným tlakem. Pas shora není rozlišitelný, někdy může být dokonce širší než zbytek těla. Břicho může být roztažené (tzv. abdominální diastáza)
  • RBW

RBW neboli relativní tělesná hmotnost. I zde se jedná o další metodu, jak zjistit aktuální tělesnou kondici psa. Získáme ji, pokud vydělíme aktuální hmotnost psa jeho ideální hmotností. Nevýhodou je ale obtížné stanovení ideální váhy díky různorodosti psí populace. RMW má tři kategorie:

  • Mírná nadváha – hmotnost je o 1-9 % nad ideální hmotností psa
  • Nadváha - hmotnost je o 10-19 % nad ideální hmotností psa
  • Obezita - hmotnost je výše o více než 20 % nad ideální hmotností psa

Příčiny obezity psů

Nyní je na čase se podívat na hlavní příčiny tloustnutí psů. Jaké to jsou?

  • Nadměrný energetický přísun

Je jisté, že obvykle hlavním faktorem pro tloustnutí je nesprávné krmení. A to již od útlého štěněcího věku. Už v tomto období života psa totiž nadměrně energetická strava zakládá na vyšší počet tukových buněk. To do dalších let vede k daleko vyššímu riziku nadváhy, než u správně živených psů.

Svého psa tedy nepřekrmujte, abyste zabránili přeměně přebytečné potravy v tuk.

  • Nevhodné krmení

Za psí obezitou může stát i špatně zvolené krmení. Vždy dbejte, aby pes dostával kvalitní krmivo. Často nevhodnou volbou jsou tzv. komerční krmiva. Ačkoli lákají zákazníky krásnými obaly a poutavými televizními reklamami, jejich složení je pro psího strávníka často více než nevhodné. To stejné platí i o levných supermarketových krmivech.

  • "Když on má hlad" aneb krmení od stolu

Pokud s vámi pejsek bydlí v bytě či uvnitř domu, možná rád postává u vašeho jídelního stolu a čeká na něco dobrého. Váš čtyřnohý kamarád na vás pravděpodobně dělá „psí oči“ a toužebným pohledem vás prosí, abyste se s ním podělili. Nedělejte to. Jednak se jedná o zlozvyk, ale především lidská strava pro psy není vůbec vhodná. Jíme často tučná a kořeněná jídla, která psům nesvědčí.

  • Nízký výdej energie

Bohužel, spousta majitelů drží své psy většinu dne v bytě a na procházky s nimi chodí jen na pár minut, aby pes vykonal potřebu. Ani to však neprospívá kondici a zdraví psa. Když se k tomu přidá nevhodné krmení, je to ideální základ pro budoucí problémy s nadváhou.

V takovém případě pak zcela jistě oceníte hračky, které budou skvělou záminkou k aktivnějšímu pohybu.

obezni-pohy

  • Nesprávná představa o správném vzhledu psa

Mnoho majitelů má také mylné představy o tom, jak by správný pes v kondici měl vypadat. Často mají pocit, že psí „faldíky“ jsou v pořádku. Ale pozor, i zde platí, že neznalost neomlouvá. A pokud si tedy kondicí svého psa nejste jisti, zkonzultujte problém s odborníkem. Buď s veterinářem, nebo s dlouholetým zkušeným chovatelem.

  • Přibývající věk psa

Starší psi mívají obvykle tendence ke snížené pohybové aktivitě. Ruku v ruce se tedy s tímto „zlenivěním“ snižuje i počet vydaných kalorií. A obzvlášť pokud této situaci nepřizpůsobíme i krmnou dávku, zaděláváme psovi na přebytečná kila.

  • Dědičnost

Za tendencí k tloustnutí může stát i genetika. Obzvlášť některá psí plemena mají předpoklady k rozvoji obezity. Z velkých plemen můžeme jmenovat například labradorského retríva, rotvajlera, bernského salašnického psa, mastifa nebo anglického buldoka. Z menších plemen sem patří například mops, jorkšírský teriér, čivava, baset nebo bígl.

I kastrace je dalším faktorem podporujícím přibývání na váze. U kastrovaného psa se snižuje počet produkovaných pohlavních hormonů, zároveň se snižuje i energetický výdej. Navíc kastrace ovlivňuje i pocit sytosti, a psi tak častěji než před kastrací pociťují hlad.

  • Nemoci

Stejně jako u lidí mohou za obezitou stát i některé nemoci. Zde můžeme vyjmenovat například hypotyreózu (tj. snížená funkce štítné žlázy), hyperadronokorticismus (tzv. Cushingův syndrom), Insulinoma (endokrinní onemocnění nádorového původu) a další. Pokud máte pocit, že váš pejsek není zdraveotně v pořádku, neotálejte s návštěvou veterináře.

  • Užívané léky

I některé užívané léky dokážou psí pacienty potrápit s přibíráním na váze. Některá antikonvulziva mohou snižovat saturaci, což vede k nadměrnému přejídání se. Léky obsahující glukokortikoidy mohou zas vést k nadměrnému ukládání tuků, a tím tedy i k nabírání na váze.

Jak na psí hubnutí?

Pokud jste tedy došli k názoru, že váš čtyřnohý parťák je trochu „cvalík“, je na čase s tím něco dělat. V případě, že jste si jisti, že za problémy s nadváhou nestojí žádné nemoci ani užívané léky, je na čase kompletně změnit stravovací a pohybový režim vašeho psa. Jak na to?

  • Vyberte kvalitní krmivo

Jak bylo řečeno, nejdůležitější roli hraje psí krmivo. Na internetu lze dohledat mnoho informací s touto problematikou, je tedy na vás, jaké krmivo zvolíte. Ideální je samozřejmě poradit se s odborníkem, například s veterinářem. Na trhu jsou k dostání i speciální veterinární diety určené přímo pro psy v redukci. Zvážit můžete kromě granulí a konzerv i syrovou stravu. Na přípravu je sice tento druh psí stravy náročnější, ale v poslední době se pro své neprůmyslové zpracování stává stále oblíbenějším. Mezi bestsellery u nás patří značka MARP.

  • Zařaďte dostatek pohybu

I pohyb je velmi důležitý pro udržení optimální kondice. V případě redukce váhy to platí obzvlášť. Vždy berte ale na zřetel aktuální fyzické možnosti psa. Pokud váš mazlík doteď ležel celé dny na pohovce a ven chodil jen vykonávat potřebu, neberte ho hned na 20km túru. Zpočátku stačí několikaminutové procházky, jejichž interval budete postupně prodlužovat.

Dále můžete vyzkoušet také:

  • Venkovní hry – aportování klacku nebo balónku

  • Plavání – v případě vhodného počasí vezměte svého psa k vodě a přimějte ho plavat (taktéž můžete využít různé aporty)

  • Canicross – pokud rádi běháte, můžete vyzkoušet tento populární psí sport. Jde o běhání se psem. Můžete se časem zúčastnit i různých soutěží.

  • Dogtrekking – V případě, že běhání až tolik nefandíte, ale rádi trávíte čas v přírodě, vyzkoušejte dogtrekking. Jde o turistiku se psem a taktéž se můžete zúčastnit různých soutěží či závodů.

  • Návštěva specializovaných psích center – V dnešní době již existují specializovaná psí centra, kde se váš pejsek může trénovat například na běžícím páse, na balónu nebo například v krytém bazénu.

Rizika spojená s nadváhou a obezitou u psů

Jak jsme již zmínili, je zcela jasné, že neúměrná tělesná hmotnost vede i k různým zdravotním obtížím a komplikacím. Jaké jsou ty nejtypičtější?

Nadměrná zátěž pro pohybový aparát

Nadváha velmi zatěžuje pohybový aparát, obzvlášť páteř a klouby. Velká váha vyvíjí mnohem větší zátěž, než na kterou je tělo psa stavěno. Pohyb se tak pro zvíře může stát nepříjemným, až bolestivým. Klouby a chrupavky se daleko snáz opotřebují a zničí. Tím vzniká živná půda pro rozvoj artritidy. A kromě toho, tuková tkáň dokáže podpořit i vznik zánětlivých onemocnění.

Potíže s oběhovou soustavou 

I psí oběhový systém dostává při obezitě zabrat. Ledviny jsou nadměrně zatěžovány a často dochází k rozvoji steatózy jater. Mimo to má obezita neblahý vliv také na srdce a plíce. Výjimkou pak nejsou záněty ledvin, nedostatečná funkce jater a slinivky. Někdy dochází i k rozvoji dušnosti. Při takových potížích pak přichází i zvýšené riziko vzniku nádorů nebo cukrovky.

Podpořte zdraví svého pejska s kvalitnímí vitamíny a minerály.

Neplodnost 

Obezita u psů má vliv i na reprodukci. Obézní psi mají často nekvalitní spermie, které obvykle disponují jen velmi krátkou životností. Chovní psí tak při krytí nebývají příliš úspěšní. Problémy se vyskytují i u obézních fen. Ty mají velké obtíže při zabřezávání.

Další neduhy 

V neposlední řadě musíme zmínit i možné kožní obtíže nebo problémy s trávením. Obézní psi mají opakovaně problémy s nadýmáním či zácpou. Výjimkou nejsou ani záněty uší a při vyšší tělesné zátěži hrozí obézním psům dokonce celkový kolaps organismu.

Významně kratší délka života

Nakonec zmíníme ještě další významné riziko. Tím je možné zkrácení života vašeho psího kamaráda. Stejně jako u lidí dochází vlivem obezity k narušení obranyschopnosti celého organismu. Pes je pak mnohem náchylnější na rozvoj různých onemocnění (nejen těch výše zmíněných) a délka jeho života je tak oproti jiným psům v kondici významně ohrožena. Podle studie z roku 2016 mají obézní psi oproti těm „v kondici“ životnost zkrácenou o 10-12 %.

Tip na závěr – Jak na dietní granule?

V předchozích řádcích jsme již zmínili, že na trhu existuje celá řada granulí vhodných pro psy v redukci. Samozřejmě nejlepší je, pokud problém můžete zkonzultovat s veterinářem. Připravili jsme ale pro vás několik zásad, které by mělo krmivo pro psy v redukci splňovat, a jak by s ním mělo být zacházeno:

  1. Pozor na protein

Dietní granule by měly obsahovat méně proteinu než ty běžné. Před nákupem tedy ověřte jejich složení. Proteinu by mělo být méně než 20%.

  1. Zkontrolujte procenta tuku

Až budete kontrolovat, kolik je ve vámi vybraném pytli granulí proteinu, zaměřte se i na tuk. I ten by měl být ve sníženém množství oproti standardu. A to o 7 až 12 % podle stupně obezity.

  1. Nastavte správnou krmnou dávku

U klasických granulí se krmná dávka odvíjí od aktuální váhy psa (na zadní straně obalu je obvykle uvedena tabulka se správným dávkováním). Jinak je tomu ale u granulí sloužících k redukci. Zde se musíte orientovat podle váhy, které u psa chcete dosáhnout. Pokud je ale váš pejsek opravdu hodně obézní, doporučujeme nastavit si nejprve vyšší cílovou hmotnost. A až potom cílovou hmotnost postupně snižovat. V opačném případě by docházelo k velmi rychlému hubnutí, které znamená velkou zátěž pro játra.

obezita-granule_1

Jak nyní již víte, nadváha znamená velký problém a riziko pro zdraví vašeho pejska. Obézní pes je velmi omezen při pohybu a ohroženo je i jeho zdraví a délka života. Jelikož pro mnohé majitele jsou psi jako členové rodiny, dopřejte jim možnost zdravého a aktivního života. Nepřekrmujte je a dbejte také na jejich dostatečný pohyb. Odměnou vám pak bude veselý a aktivní pes, který vás bude na cestě životem provázet po mnoho let.