Pitný režim u pejsků nejen v létě

Pitný režim u psů

Jak u lidí, tak i u psů je velice důležitý pitný režim. Voda pomáhá ke správnému fungování metabolismu, zabraňuje přehřátí, dodává psům energii a udržuje je v dobré kondici. Kolik tekutin je však dost? U psů neexistuje jednotné určení toho, kolik by toho měli vypít, vše záleží na plemenu, a především na velikosti psa. Druhá věc je pak, jak zjistit, kolik toho pes za den doopravdy vypil. Jakmile pes nevypije dostatek tekutin, hrozí selhání organismu. Důležité je proto pitný režim nepodceňovat a dbát na to, aby pes vypil dostatek tekutin.

Když se totiž mluví o zdraví psů, většinou se jako první řeší kvalitní krmivo, dostatek pohybu nebo pravidelné prohlídky u veterináře. Málokdo si ale uvědomuje, že naprosto klíčovým pilířem psího zdraví je i něco zdánlivě jednoduchého – voda. Pitný režim je pro psy stejně zásadní jako pro lidi, přesto bývá často přehlížen. Přitom i mírná dehydratace může mít u psa negativní dopad na trávení, termoregulaci, činnost ledvin, a v krajním případě může ohrozit jeho život.

Psi nemohou říct, že mají žízeň. Nepřijdou si pro sklenici vody jako člověk. Jejich přirozené signály jsou nenápadné a lehce přehlédnutelné. A právě proto je na majiteli, aby rozuměl potřebám svého psa, uměl rozpoznat varovné příznaky dehydratace a věděl, jak vodní režim správně přizpůsobit věku, aktivitě, ročnímu období i zdravotnímu stavu psa.

Pitný režim se totiž mění – štěně potřebuje jiné množství tekutin než senior, aktivní pracovní pes víc než gaučový mazlíček, v létě se zvyšuje potřeba hydratace kvůli teplu, v zimě zase kvůli suchému vzduchu. A to nemluvíme o psech krmených suchým granulovaným krmivem, kteří mají zvýšenou potřebu doplňovat tekutiny, nebo o specifických případech nemocných psů, kde hraje správný přísun vody zásadní roli v rekonvalescenci.

pitny-rezim-psa01

Kolik by toho měl pes vypít?

Jak již zmíněno, vše záleží na tom, jakého psa doma máte. Všeobecná poučka se řídí stanovením, že na 1 kilogram váhy své váhy by měl pes vypít 100 ml vody denně. Některé studie však poukazují na fakt, že psi povětšinou vypijí jen okolo 50-60 ml denně. Proto se nemusíte ihned obávat, pokud váš pes pije méně než oněch 100 ml.

Každý pes je totiž v tomto unikátní a má zcela jiné potřeby. Někteří psi mohou mít více pohybu, někteří se zase pohybují v teplejším prostředí. Tyto faktory způsobují větší potřebu pít, což je naprosto v pořádku. Feny mají taktéž zvýšený příjem tekutin, pokud jsou gravidní, případně kojící. Větší množství přijatých tekutin zajistí dostatečné množství mléka, které je potřeba ke kojení. V neposlední řadě hodně tekutin vyžadují i štěňata.  

Je nezbytné, aby pes měl denně přísun čerstvé vody. Nejčastěji se voda nalévá do misky. Vodu v misce byste měli několikrát za den vyměnit. Zároveň byste měli vymýt misku alespoň jednou denně, nejlépe i mýdlem. Tím tak zabráníte rozšíření bakterií.

Jídlo

Nutné je si uvědomit, že to, kolik toho pes vypije závisí i na tom, co a kolik toho sní. Pakliže je pes krmen granulemi, bude mít tendence více pít. Pokud ale dostává vařenou stravu, případně jídlo z konzervy, příjem vody může být menší. Je to z toho důvodu, že tento druh stravy v sobě obsahuje vyšší procento tekutiny, a proto pes nemusí mít takovou potřebu pít, jako tomu je po granulích.

Pokud se pitný režim změní

Zmínili jsme, kolik by váš pes měl zhruba denně vypít tekutin. Je jasné, že ne vždy jste schopni přesně změřit, kolik toho pes doopravdy vypil. Především pak v situacích, kdy psa necháváte doma samotného. Avšak i tak můžete sledovat, jestli váš pes pije méně nebo více. Pokud pije více, budete mu muset dolévat častěji vodu. Pes navíc bude častěji potřebovat vykonávat potřebu. Jestliže bude pít méně, miska bude neustále plná. Toto jsou signály, které by vám měly říci, že něco není v pořádku.

Důležité je, abyste vyhledali pomoc veterinárního lékaře, který psa vyšetří. Mezi možnými zdravotními problémy může být cukrovka, špatná funkce ledvin nebo jater, bolesti tlamy, případně zažívací problémy.

Mezi možné problémy s nedostatečným přísunem vody se řadí například chuť vody. Někteří psi mohou být citliví na to, jak voda chutná. V takovýchto situacích mohou psi odmítat pít vodu, neboť jim prostě nechutná. Stává se to většinou tehdy, když se se psem přestěhujete a kvalita vody je v novém bydlení odlišná.

Často se můžete setkat i s tím, že váš pes odmítá pít vodu z důvodu bolesti tlamy. Může se jednat o bolest zubu, čelisti nebo dokonce nějaké nádorové onemocnění. Pití vody většinou vyvolává bolest a psi se tomu raději vyhýbají.

Změnu příjmu tekutin mohou způsobit i některé léky. Psi pak mohou mít potřebu více pít. Jakmile ale budou více pít, začnou ztrácet větší množství vody, což může vést k selhání ledvin. Dále se může projevit cukrovka, rakovina či střevní problémy. Takoví psi jsou nejčastěji velmi unavení, mají horečky, průjem a plynatost, mohou zvracet a omdlívat. Pokud neléčeno, pes může upadnout do bezvědomí, a nakonec i umřít.

Ať už se jedná o cokoli, není radno zahálet a je nutné vyhledat veterináře, který určí diagnózu a nasadí vhodnou léčbu.

Dehydratace psa – jak to poznat?

Pokud si nejste jistí, zda je váš pes dostatečně hydratovaný, můžete zkusit zkontrolovat stav dásní. Stačí velice jemně zatlačit na psí dáseň. Pokud je pes hydratovaný, dáseň zbělá, ale hned zase zrůžoví. Dáseň by měla být mokrá. Pokud je pes dehydratovaný, projeví se to tak, že dásně budou suché a lepkavé. Lepkavé jsou z důvodu nedostatku slin.

Zkusit také můžete vytahat psa za kůži na krku. Kůži natáhněte do výšky zhruba 4 cm a pusťte. Kůže by se měla vrátit do 2 vteřin. Pokud je pes hydratovaný, kůže je pružná. Jestliže se kůže okamžitě vrátí nazpět, je to dobré znamení. Pokud je kůže tužší a není tolik pružná, potýká se pes s dehydratací. U psů, kteří jsou velmi chlupatí to může být ovšem těžké rozpoznat, proto vždy raději zkontrolujte i stav dásní.

Pokud není pes hydratovaný, můžete pozorovat tyto příznaky:

  • Únavu – pes, který nepije nemá energii na to se pohybovat, proto ho nejčastěji naleznete ležet nebo spát.
  • Neklid – psi jsou většinou nervózní a pochodují sem a tam, často kolem misky nebo jiného zdroje vody.
  • Suché dásně – při nedostatku vody se netvoří sliny, dásně jsou proto suché a lepkavé.
  • Tmavá moč – při velké dehydrataci začnou problémy s ledvinami. Poznat to můžete i díky tmavé moči.
  • Střevní potíže – potíže mohou nastat i v žaludku. Pes může zvracet, třást se a mít průjem.

pitny-rezim-psa

Co dát psovi, pokud je dehydratovaný

Psi o to víc vyhledávají vodu, tak se ujistěte, že má pes k vodě přístup a má jí dostatek. Můžete mu pomoci i tím, že do vody přidáte trochu vody z vývaru. Pokud standardně dáváte psovi granule, zkuste pro jednou naservírovat konzervy nebo kapsičky, které v sobě mají více vody.

Co nedávat psovi, pokud je dehydratovaný

Rozhodně se vyhněte slané vodě! Ta by psa jen více dehydratovala. Chlórovaná voda není taktéž vhodná. Vyhnout byste se měli i sněhu. Pes by mohl snadno prochladnout, sníh je totiž velice studený. Sníh není ani zrovna nejčistší, případně by v něm mohl být nějaký nebezpečný předmět.

Nenechte psy pít ani z kaluží, rybníků nebo jiných stojatých vod. Tyto vody mají v sobě velké množství bakterií a parazitů, které mohou potrápit zažívací trakt psů.

Jak psa hydratovat

Možností hydratace je celá řada. Vypíšeme ty nejzásadnější, které mohou pomoci hned či rychle po aplikaci.

Miska s vodou

Nejdůležitější je, aby měl pes neustálý přísun čerstvé vody. Podstatné je dávat misku s vodou neustále na stejné místo, aby pes věděl, kam má jít v případě žízně. Misku udržujte ve stínu, neměla by být příliš teplá. Vodu byste měli pravidelně vyměňovat. Nejlépe si i odměřte, kolik má daná miska objem, abyste měli přehled o tom, kolik toho váš pes vypil.

Do misky s vodou můžete přilít trochu vývaru. Dalším trikem, jak ochutit vodu, může být přidání mrkvové šťávy. Ta totiž obsahuje mnoho minerálů, které pes při dehydrataci nutně potřebuje.

Fontána

Na trhu se dá pořídit i fontána pro psy. Někteří psi mohou spíše vyžadovat tekoucí vodu než stojatou, proto je fontána v tomto případě nejlepším řešením. Díky filtračnímu systému je voda neustále okysličovaná a čistá. Chuťově se rozhodně nedá srovnávat s vodou v misce. Vhodná může být i pro psy, kteří mají problém se zrakem. Takto mohou jít po sluchu.

Stříkačka

Poslední možné řešení, ke kterému se můžete uchýlit, je využití stříkačky. Do té dáte vodu a psovi ji dáte do pusy. Nikdy stříkačku nedávejte až úplně do zadní části pusy, jinak by se pes mohl začít dávit.

Nicméně, pokud to dojde až do tohoto stádia, vyhledejte pomoc veterináře.

pitny-rezim-psa02

Problémy způsobené nedostatkem vody u psa

  1. Dehydratace

Nejčastějším a nejpřímějším důsledkem nízkého příjmu tekutin je dehydratace. U psů probíhá často rychleji než u lidí, zejména pokud jsou aktivní, je horké počasí nebo zvrací či trpí průjmem. Mezi typické příznaky patří suché dásně, ztráta elasticity kůže, únava, zrychlený dech, propadlé oči a apatie. V těžkých případech může dojít až ke kolapsu a život ohrožujícímu stavu.

  1. Poruchy ledvin a močových cest

Ledviny potřebují vodu k filtrování toxinů z těla. Když pes pije málo, moč je koncentrovanější, což zvyšuje riziko vzniku močových kamenů, infekcí a poškození ledvin. Dlouhodobý nedostatek vody může vést až k selhání ledvin, které často probíhá tiše a bez zjevných příznaků, dokud není pozdě.

  1. Problémy s trávením

Voda je důležitá pro správné trávení potravy a funkci střev. Pokud pes pije málo, může dojít ke zpomalení peristaltiky, což vede k zácpě. U psů krmených suchými granulemi je nedostatek tekutin obzvlášť rizikový, protože jejich trávení vyžaduje vyšší hydrataci.

  1. Přehřátí a problémy s termoregulací

Psi se na rozdíl od lidí nepotí – ochlazují se hlavně zrychleným dýcháním (zadýcháváním) a odpařováním vlhkosti z tlamy. Pokud nemají dost vody, tento mechanismus selhává. Při vyšších teplotách nebo fyzické zátěži se tak rychleji přehřívají, což může vést k úpalu.

  1. Oslabená imunita a pomalejší regenerace

Voda je nezbytná pro správné fungování metabolismu a imunitního systému. Pokud pes pije málo, jeho tělo se hůře brání infekcím a zároveň se zhoršuje schopnost regenerace při úrazech, operacích nebo nemocech.

  1. Změny chování

Dehydratace může ovlivnit i náladu psa. Může být podrážděný, unavený, netečný nebo naopak neklidný. U některých psů se objevuje i ztráta chuti k jídlu, což dále komplikuje celkový zdravotní stav.

A spolu s hydratací, zejména v létě, nezapomínejte na možnost ochlazení pejska, třeba pomocí praktických chladících podložek.