Průvodce vitamíny a minerály pro psy

Kdy doplnit vitamíny a minerály u psů?

Zodpovědný majitel psa chce pro svého čtyřnohého parťáka jen to nejlepší. Se svým chlupatým kamarádem tráví čas na dlouhých procházkách či výcvikem, kupuje kvalitní hračky a zdravé pamlsky.

Jistě každý ale tuší, že tím nejpodstatnějším je správná výživa. Na místě je tedy pečlivý výběr kvalitních granulí, případně vhodně sestavená krmná dávka „BARFu“ (syrová strava). Co když ale přes všechny snahy máte pocit, že vašemu psovi „něco chybí“?

Zde mohou být nápomocny různé psí doplňky stravy. A jak se v nich zorientovat a které vybrat? To se dozvíte v našem článku.

Granule, nebo BARF?

Zásadním aspektem při výběru psích doplňků stravy je běžná strava vašeho mazlíčka. V případě, že krmíte kvalitními granulemi, doplňky stravy obvykle u zdravého psa nejsou třeba. Kvalitní granule totiž psovi zajišťuji kompletní denní krmnou dávku. A to včetně potřebných vitamínů a minerálů.

Jinak je tomu v případě syrové stravy. Pokud svého psa krmíte pouze masem a zeleninou, je prakticky nezbytné dodat mu potřebné vitamíny prostřednictvím doplňků stravy.

Zdravotní stav

I zdravotní stav vašeho pejska někdy poukáže na vhodnost pořízení některého z doplňků stravy. Zde jistě budou souhlasit například chovatelé velkých plemen psů, která často trpí na problémy s klouby. Dalším ukazatelem je také srst psa. Pokud je matná, bez lesku, i to může být signál, že vašemu psoví „něco chybí“. Častým neduhem je také zubní kámen a zápach z tlamy.

Důležité psí vitamíny

Stejně jako u člověka, i v těle psa hrají vitamíny významnou roli. Zajišťují správnou funkcí orgánů, jakými jsou například oči, zajišťují kvalitu srsti a kůže, jiné zase chrání buňky v organismu psa před volnými radikály. Zde je výčet těch nejdůležitějších:

  • Vitamin A

Ten má na starost zdraví kůže, očí a celkovou obranyschopnost pejska. Jeho nedostatek tedy poznáte například při kožních obtížích nebo na srsti psa, která je při nedostatku vitamínu A nekvalitní a bez lesku. Častým projevem je také snížená imunita nebo zhoršující se zrak.

Vitamín A najdete v živočišných produktech, jakými jsou například rybí olej či játra. Pozor ale na správné dávkování. Nadužívání vitamínu A může být pro vašeho psa až toxické.

  • Vitamin B

Tento vitamín je zcela zásadní pro energetické procesy v metabolismu. Dále je nezbytný pro tvorbu červených krvinek a důležitou roli hraje i ve funkci nervové soustavy.

Vitamín B je složen z mnoha různých složek. Patří sem například: biotin, kyselina listová, kyselina pantotenová, thiamin, pyridoxin, riboflavin, kobalamin nebo niacin.

Vitamín B najdeme například ve vejcích, mase, játrech, mléčných produktech a v celozrnných obilovinách.

  • Vitamin C

Vitamín C je výborný antioxidant a zásadní prvek imunitního systému. Organismus psa je sice schopen jej produkovat sám, přesto je někdy nutné tento vitamín doplnit ještě „uměle“. Doplnění vitamínu C je nezbytné například při snížené funkci imunitního sytému.

Vitamín C nalezneme v mnoha druzích ovoce a zeleniny. Jako příklad můžeme uvést například pomeranč, papriku nebo brokolici.

  • Vitamin D

Vitamín D je nezbytný pro zdravé kosti a chrup psa. I tento vitamín dokáže organismus psa syntetizovat ve vlastní kůži, ale pouze v případě dostatečnému vystavení kůže slunečnímu záření. Další formou příjmu tohoto vitamínu je strava. Pokud ani tou není dosaženo optimálního příjmu vitamínu D, je nutné jej doplnit pomocní doplňků stravy.

  • Vitamin E

I tento vitamín je zásadní pro zdraví srsti a kůže. Dále ochraňuje buňky před možným poškozením a je významným antioxidantem v organismu psa.

Vitamín E typicky najdeme v potravinách, jakými jsou různé typy ořechů a semínek. Obsažen je také v avokádu nebo ve špenátu.

jak-skladovat-granule01

Z jakých typů doplňků stravy můžeme vybírat?

Kloubní výživa

Kloubní preparáty jsou vhodné pro podporu adekvátní výživy chrupavek, případně k útlumu zánětlivých onemocnění. V některých případech je dokonce vhodné kloubní výživu podávat i preventivně. Kloubní výživu upotřebíme například u psů velkých plemen, u psích „sportovců“, u starých psů nebo u psů po úrazu či operaci.

V nabídce nalezneme mnoho druhů těchto preparátů. Obvykle se liší svým složením.

S jakými účinnými látkami se můžeme setkat?

Ten je přirozenou součástí chrupavek, kostí i šlach. Preparáty s obsahem kolagenu tedy napomáhají jeho doplnění do organismu.

  • Glukosamin sulfát

Napomáhá chrupavkám k lepší produkci kolagenu.

  • Chondroitin sulfát

Tím, že váže v chrupavkách vodu, podporuje jejich elasticitu. Navíc disponuje i protizánětlivými účinky.

V případě užívání chondroprotektiv musíme počítat s delší dobou nástupu jejich účinku. Na druhou stranu ale pak působí ještě několik měsíců po ukončení léčebné kúry.

Chondroprotektiva jsou doporučovány aktivním psům ve sportovní zátěži. U těch se totiž zvyšuje riziko artrózy.

Na srst

Krásná, hustá a lesklá srst psa je nejspíš snem každého majitele psa. Pokud pozorujete, že srst psa není v nejlepší kondici, může to být znamení, že je třeba doplnit některé vitamíny či minerály. Mezi ty nejdůležitější v této oblasti patří vitamín K, H (biotin) či B-komplex.

Pro srst jsou vhodné preparáty s obsahem omega 3- a 6 nenasycených mastných kyselin, mořských řas či biotinu. Pokud pozorujete u psa nadměrné svědění nebo lupy, vyzkoušet můžete například olej z pupalky, lnu nebo populární lososový olej.

Zdravý chrup

Pokud chcete podpořit zdravé zuby a dásně svého psa, i pro tyto případy najdete vhodné produkty. Pro mechanické odstranění plaku jsou vhodné různé žvýkací pamlsky. Dále lze využít i prášky s mořskou řasou, které snižují množství zubního plaku a kamene. Pokud je ale zubní kámen již v pokročilém stadiu, zvládne jej zredukovat už pouze veterinář.

Dobré trávení

Pes trpící trávícími obtížemi bude mít pravděpodobně průjem, zácpu nebo může dokonce zvracet. Za nepříjemnými projevy obvykle stojí podrážděný žaludek, stresové faktory nebo špatná strava.

Mezi možné složky doplňků stravy na dobré trávení tedy patří obvykle:

  • Probiotika – ta napomáhají obnově mikroflóry ve střevech při střevních obtížích (průjem)
  • Vláknina – Je velmi nápomocna při obtížích se zácpou

Dalším druhem v této kategorii mohou být například tablety proti nevolnosti. Ty využijete v případě, že vás čtyřnohý kamarád špatně snáší jízdu autem.

Ledviny a močové cesty

Doplňky z této kategorie mohou působit jak preventivně, tak i jako podpora při chronických obtížích. Pomáhají rozpustit močové kameny a podporují funkci ledvin.

Při boji s těmito obtížemi se osvědčily například březové listy, přesličky nebo zlatobýl.

Doplňky stravy pro podporu srdeční funkce

Ty jsou často vhodnou volbou pro velká plemena psů, pro psí seniory nebo pro obézní psy. Tento druh doplňku stravy obvykle napomáhá snižovat hladinu „špatného“ cholesterolu v krvi, podporuje krevní oběh a látkovou výměnu. Speciální oleje mohou také pomoci k uvolnění cév a podpořit funkci srce.

Podpora nervové soustavy

Doplňky z této kategorie se hodí například v případech, kdy očekáváte, že pes bude vystaven velkému stresu. Jedná se například o stěhování nebo cestování na delších trasách.

Co se složení týče, v jejich obsahu najdeme například složky na bázi psích feromonů či bylinné výtažky. Oblíbenými jsou v poslední době také konopné oleje s obsahem CBD. Ty dokáží potlačit potenciální záchvaty a celkově zklidnit psychiku psa. Navíc nejsou psychoaktivní a dokáží podpořit i imunitu.

Podpora metabolismu

Zde je samozřejmě nasnadě vědět, jaký metabolický problém vašeho psa sužuje. Má problémy s játry, s ledvinami nebo snad s trávicím ústrojím? Podle toho zvolíte vhodný přípravek. Vybírat můžete z preparátu pro regeneraci jaterních buněk, proti usazování ledvinového či močového písku, a najdete dokonce i přípravky pro psy s diabetem.

Přípravky pro aktivní psy

V případě, že se svým psem sportujete, je nasnadě podpořit jeho obranyschopnost a pohybovou soustavu. Sáhněte například po doplňku s kombinací vitamínů, aminokyselin, probiotik a omega 3- a 6 nenasycených mastných kyselin.

Podpoříte tím výkon svého psího sportovce a napomůžete jeho organismu při regeneračních procesech, případně i v nemoci.

Podpora obranyschopnosti

Imunita je stejně jako u lidí velkou mírou ovlivněna stavem střev. Respektive mikroflóry v nich obsažené. Ta bývá často narušena špatnou stravou, stresem, ale i po užívání antibiotik.

Pokud tedy pozorujete u svého psa projevy snížené imunity, sáhněte například po probioticích. Z bylin je pak vhodná například echinacea či ostropestřec. A po nemoci nezapomeňte doplnit vitamíny C, D a B-komplex.

kosti-jidelnicek

A jaké mohou být formy podání?

Stejně jako u lidských preparátů můžeme i u těch psí vybírat z různých forem podání. Pokud máte vybíravého psa, určitě oceníte, že některé přípravky jsou dokonce ochucovány, aby byly zvířetem lépe a snadněji přijímány.

  • Tekuté přípravky

Sem patří různé druhy sirupů a kapek. Vhodné je smíchat takový přípravek například s granulemi, nebo masovou kapsičkou. Nikdy však přípravky nelijte do vody. Pes totiž obvykle nevypije všechen obsah misky, a tak by vitamíny mohly přijít nazmar.

  • Pasty a gely

Ty často patří mezi ochucované doplňky stravy a psi je tedy obvykle konzumují bez větších obtíží. A to i samostatně bez smíchání s krmivem.

  • Prášek

Prášek stačí jen smíchat s krmením a můžete „servírovat“. Avšak mnoho psů prášek v krmení rozezná a odmítá je pak zkonzumovat.

  • Tablety

Nakonec uvádíme i tablety. Ty obvykle pes odmítá zkonzumovat samostatně. Je tedy nutné mu tabletu vložit do tlamy a zaklonit mu hlavu. Hlazením po krku pak po chvíli docílíte toho, že pes tabletu spolkne. Pokud to neodporuje příbalové informaci, je vhodné po podání tablety podat psovi ještě nějakou „dobrotu“. Vyhnete se tak případnému vyzvracení tablety.

Nedostatek vitamínů a minerálů u psů

Vitamíny a minerály patří k nejdůležitějším mikronutrientům, které psí organismus potřebuje ke správnému fungování. Přestože je pes potřebuje v malém množství, jejich nedostatek může vést k závažným zdravotním komplikacím. Zatímco v ideálním případě by pes měl všechny nezbytné látky získávat ze stravy, praxe ukazuje, že tomu tak často není. Nedostatek těchto látek bývá důsledkem nevyvážené diety, onemocnění trávicího traktu, zvýšené potřeby organismu nebo špatně zvolených doplňků stravy.

K nejčastějším příčinám nedostatku vitamínů a minerálů patří nevyvážené domácí krmení, zejména pokud se pes živí výhradně masem bez přidaných doplňků nebo příloh. Maso samo o sobě neobsahuje dostatek vápníku, některých vitamínů skupiny B, vitamínu D ani stopových prvků, které jsou nezbytné pro správný růst, metabolismus a funkci nervového systému. Podobně rizikové může být i podávání levných granulí nebo krmiv, která postrádají vyvážený poměr živin a nejsou obohacena o biologicky dostupné formy vitamínů a minerálů. Svoji roli hrají i některá onemocnění – například choroby jater, slinivky nebo střev, které negativně ovlivňují vstřebávání živin. Významně se zvyšuje potřeba těchto látek i v určitých životních fázích – například u štěňat, březích fen nebo starších psů.

Nedostatek vitamínu A se obvykle projeví poruchami zraku, zejména šeroslepostí, suchou a olupující se kůží a oslabenou imunitou. Vitamíny skupiny B, mezi které patří například B1 (thiamin), B6 nebo B12, jsou důležité pro správnou funkci nervového systému a tvorbu krve. Jejich deficit může vést ke ztrátě chuti k jídlu, neurologickým potížím, záchvatům nebo změnám chování. Nedostatek vitamínu D, který reguluje metabolismus vápníku a fosforu, se projeví měknutím kostí, poruchou růstu u štěňat nebo svalovou slabostí u dospělých psů. Vitamín E je důležitým antioxidantem – jeho nízká hladina může způsobit svalové poruchy, slabost nebo reprodukční problémy. Vitamín K, který se podílí na srážlivosti krve, je při deficitu spojen s krvácivými stavy, například při otravě antikoagulačními látkami.

Z minerálních látek je nejčastěji řešený vápník a fosfor. Jejich nesprávný poměr, zejména nadbytek fosforu při nízkém příjmu vápníku (například u diety složené převážně z masa), vede k poruchám vývoje kostí, rachitidě a zvýšenému riziku zlomenin. Nedostatek zinku způsobuje dermatologické problémy – suchou a zrohovatělou kůži, vypadávání srsti a poruchy imunity. Nedostatek železa vede ke vzniku anémie, což se projevuje únavou, bledými sliznicemi a celkovým úbytkem energie. Jód je nezbytný pro funkci štítné žlázy; jeho nedostatek může způsobit hypotyreózu, která se projevuje zpomalením metabolismu, obezitou a apatií. Selen, často diskutovaný ve spojení s vitamínem E, je klíčový pro zdraví svalové a srdeční tkáně – jeho deficit může vést ke svalovým degeneracím a slabosti.

Problémem u těchto deficitů je, že se často vyvíjejí plíživě a příznaky nejsou specifické. Majitel může nejprve pozorovat změny v kvalitě srsti, kožní problémy, ztrátu vitality, sníženou chuť k jídlu, ztrátu hmotnosti nebo naopak její přibírání, poruchy trávení či opakované infekce. Bez laboratorního vyšetření však bývá obtížné určit, jakému vitamínu či minerálu pes konkrétně chybí.

Diagnostika spočívá v důkladné anamnéze, klinickém vyšetření a laboratorních testech – především krevních rozborech, které hodnotí hladinu jednotlivých minerálů a vitamínů nebo ukazatele jejich nedostatku. V některých případech je vhodné provést test absorpce živin nebo funkční testy jater a ledvin, které mohou ovlivňovat metabolismus mikronutrientů.

Nedostatky by neměly být řešeny náhodným podáváním vitamínových doplňků. Mnohé vitamíny rozpustné v tucích (např. A a D) se v těle hromadí a jejich nadbytek může být toxický. Správný přístup spočívá v zajištění vyvážené a kvalitní stravy, případně v cíleném doplňování na základě laboratorního vyšetření a doporučení veterináře. U domácích diet je nutná spolupráce s výživovým specialistou nebo veterinářem, který navrhne kompletní plán doplňků tak, aby pokryl veškeré potřeby psa.

Z pohledu preventivní péče je důležité pravidelně sledovat zdravotní stav psa, věnovat pozornost kvalitě srsti, chuti k jídlu, aktivitě i psychické pohodě. Při jakýchkoli odchylkách nebo při záměru měnit krmení je vhodné konzultovat veterináře. Dlouhodobý nedostatek vitamínů a minerálů se totiž nemusí projevit hned, ale může mít trvalé důsledky pro zdraví a kvalitu života psa.

Nikdy neobcházejte veterináře

Jak nyní víte, na trhu existuje nepřeberné množství přípravků na nepřeberné množství možných obtíží. To ale neznamená, že by mělo být zdraví vašeho mazlíčka pouze ve vašich rukou. Jakékoli pochybnosti a nejasnosti ohledně zdraví vašeho psa byste měli vždy nejprve zkonzultovat s ošetřujícím veterinářem. Ten dokáže odborně posoudit kondici a zdraví psa, a doporučit případně vhodný doplněk stravy.

Několik slov závěrem

Nyní již tedy máte alespoň malý přehled v oblasti psích doplňků stravy. Máte hrubou představu o jejich složení a o jejich účincích na psí organismus. Pokud tedy aktuálně se svým pejskem řešíte zdravotní neduhy, nezbývá, než požádat o konzultaci veterináře a některý z preparátů si vybrat. Nezapomeňte ale, že základním stavebním kamenem pro zdraví psa je stejně jako u lidí vhodná strava, dostatečný pohyb a psychická pohoda. Tyto tři body žádnými preparáty nahradit nelze. A nadměrným nebo nevhodným užíváním vitamínů můžete svému mazlíkovi spíše uškodit, než přilepšit. Pamatujte na to.