Selen

Selen je nezbytný pro dobré zdraví našeho psa. Krmiva pro psy proto musejí určité množství selenu obsahovat.

Mezi přírodní zdroje selenu patří především zelenina, a to konkrétně chřest, česnek, brokolice, avokádo, hrášek a hlávkový salát. Selen se dále nachází v para ořeších, ovesných vločkách, mase (zejména vnitřnostech) a vejcích, je obsažen v mořských plodech, rybách i hnědé rýži.

Do některých méně hodnotných krmiv pro zvířata se musejí selenové doplňky přidávat. Nejčastěji používané jsou selenan sodný a selenid sodný (do stejné skupiny patří i seleničitan sodný), především vzhledem k jejich nízkým výrobním nákladům.

Tyto látky jsou ale podle EU klasifikovány jako toxické chemické látky a ve vysoké koncentraci mohou způsobit vážné onemocnění plic, ledvin a poškození jater.

Samozřejmě, že dávky tohoto potravinového doplňku deklarované ve zvířecích potravinách jsou mnohem nižší, než aby způsobily problémy. Avšak vzhledem k tomu, že existuje velké množství mnohem méně nebezpečných doplňků jako např. selenové kvasnice myslíme si, že stojí zato se těmto kontroverzním látkám vyhnout.

Vezměte ale na vědomí, že selenan sodný a selenid sodný jsou minerální látky které mohou být také deklarovány pod pojmem "minerály" nebo nemusí být deklarovány vůbec.