DOPRAVA ZDARMA na vše s PPL Parcel Shop. Pouze do konce března!

Selen

Selen je nezbytný pro dobré zdraví našeho psa. Krmiva pro psy proto musejí určité množství selenu obsahovat.

Mezi přírodní zdroje selenu patří především zelenina, a to konkrétně chřest, česnek, brokolice, avokádo, hrášek a hlávkový salát. Selen se dále nachází v para ořeších, ovesných vločkách, mase (zejména vnitřnostech) a vejcích, je obsažen v mořských plodech, rybách i hnědé rýži.

Do některých méně hodnotných krmiv pro zvířata se musejí selenové doplňky přidávat. Nejčastěji používané jsou selenan sodný a selenid sodný (do stejné skupiny patří i seleničitan sodný), především vzhledem k jejich nízkým výrobním nákladům.

Tyto látky jsou ale podle EU klasifikovány jako toxické chemické látky a ve vysoké koncentraci mohou způsobit vážné onemocnění plic, ledvin a poškození jater.

Samozřejmě, že dávky tohoto potravinového doplňku deklarované ve zvířecích potravinách jsou mnohem nižší, než aby způsobily problémy. Avšak vzhledem k tomu, že existuje velké množství mnohem méně nebezpečných doplňků jako např. selenové kvasnice myslíme si, že stojí zato se těmto kontroverzním látkám vyhnout.

Vezměte ale na vědomí, že selenan sodný a selenid sodný jsou minerální látky které mohou být také deklarovány pod pojmem "minerály" nebo nemusí být deklarovány vůbec.