Ochrana tlapek psa v zimě. Jak na to?

Jak ochránit psí tlapky v zimě

Přichází zima a to samozřejmě znamená studené a vlhké počasí. Člověk si snadno oblékne rukavice, čepici a zimní boty, ale pejsek takovou možnost nemá. Je proto nutné pečovat hlavně o psí tlapky, abyste předešli zbytečným poraněním.

Jak připravit psí tlapky na zimu?

Během zimy je důležité dbát zejména na tlapky. Mráz ve spojení se sněhem a solí může velmi agresivně působit na prstní polštářky. Správná péče o tlapky v zimě zahrnuje především prevenci a snahu zabránit vzniku poranění prstních polštářků. Základní ochranou proti nepříznivým podmínkám jsou speciální balzámy a masti na tlapky.

tlapky-v-zime02

Ochranné krémy vytvářejí na tlapkách voděodolnou vrstvu, chrání tlapky před sněhem, ledem, mrazem a solí. Důležité je také po každé procházce důkladně omýt tlapky teplou vodou. Následně je nezbytné je pečlivě vysušit, a to mi mezi prsty. Tato péče o tlapky by měla být v zimním období pravidelnou součástí každodenního péče o psa, bez ohledu na to, zda jsou tlapky chráněny balzámy.

Použít můžete i speciální psí boty, které se vyrábí z nejrůznějších materiálů. Psí botky chrání před zimou, solí i ostrými předměty. Mnoho psů je ale nesnese. Podstatné je také ostříhat drápky a chlupy na tlapkách, na kterých ulpívá sníh a nečistoty. Tlapky by měly zůstat hydratované, proto je namažte hydratačním krémem nebo balzámem, ovšem pozor, ne tím pro lidi. Kupte přípravek určený pro psy.

V zimě raději volte kratší procházky, můžete chodit ven častěji. Samozřejmě, máte-li doma huskyho, tak mu zima nejspíše nebude dělat žádný problém. Citliví jsou malí pejsci, jako je čivava nebo buldoček, a také psi s krátkou srstí. Pamatujte, že i pes může být podchlazený a mít dokonce i omrzliny.

A nezapomeňte na kvalitní zimní oblečky. V nich to bude vašemu parťákovi slušet, zaručeně...

Poranění tlapek

Pokud dojde k poranění tlapek, místo několikrát za den omyjte dezinfekcí, například Betadinem. Jako první pomoc udělejte to, že packy omyjete vodou, osušíte a namažete něčím mastným, třeba lékařskou vazelínou. Na tlapku můžete dát ponožku, aby si pes mastičku nelízal. V případě, že packa krvácí, navštivte veterináře.

Jestliže je opravdu velký mráz, okolo – 15 °C, praktikujte pouze rychlé a krátké procházky. Psího mazlíka také oblékněte do oblečku, který chrání záda a ledviny. Oblečky by zvířata měla nosit, pokud teploty klesnou pod nulu.

Bouda, psí kotec

Pokud chlupáč bydlí v psí boudě na zahradě, musí být bouda dobře izolovaná. Teplota v boudě by neměla klesnout pod 5 °C. Jestliže jsou velké mrazy, nechte psa spát třeba v garáži.

Psí tlapky – co se může stát

  • Popraskání, vysušení – zima a suchý vzduch vysušují psí tlapy, dobře jim nedělá ani posypová sůl nebo štěrk. To může způsobit bolestivá poranění, nepřispívá tomu ani to, když si chlupáč packy olizuje.

  • Zranění – pes se může snadno zranit na štěrku, soli nebo ostrých předmětech ukrytých pod sněhem.

  • Omrzliny – stejně jako člověku, i u psa mohou nastat omrzliny na končetinách.

  • Otrava – na packy se může dostat sůl, nemrznoucí směs, přípravky rozpouštějící led, pes si packy olíže a tak se mu přípravky dostanou do těla a mohou způsobit otravu.

  • Uklouznutí na ledu – i pes může uklouznout na zmrzlém chodníku.

  • Podchlazení – jde o problém celého těla, nejen pacek, je dobré vědět, že k tomuto stavu může dojít.

tlapky-v-zime01

Základní péče o tlapky

  • Impregnace – před procházkou namažte packy speciálním balzámem, který chrání před posypovou solí.

  • Promazávání tlapek – pravidelně tlapky promazávejte, třeba kokosovým olejem.

  • Psí botky – jestliže je pes snese, rozhodně mu dávejte psí botky nebo ponožky.

  • Omýt a vysušit – po každé procházce tlapky omyjte teplou vodou a důkladně usušte, poté je můžete namazat.

  • Chlupy v meziprstí – chloupky mezi prsty zastřihujte, aby na nich nezůstával sníh, sůl a špína.

  • Pravidelná kontrola – kontrolujte packy po každé procházce

Jak působí zima na psí tlapky?

Kromě mrazu je velkým problémem hlavně posypová sůl. Sůl smíchaná se sněhem není pro packy vůbec dobrá. Polštářky na packách jsou po kontaktu s touto směsí citlivé, může dojít k zarudnutí či ekzému. Pejska toto poranění pálí a svědí a tlapky si olizuje. Pokud zvíře venku kulhá a nechce se mu chodit, doma pak tlapky zkontrolujte. Jestliže má pejsek nějaké poranění, sůl se do ní pochopitelně dostává a může působit další problémy.

Před procházkou – Je jedno na jak dlouho vyrážíte ven, tlapky namažte mastným krémem, použijte speciální přípravek.

Až přijdete domů – psí nohy omyjte vlažnou vodou, poté osušte ručníkem a opět namažte stejným krémem.

Váš parťák se vám odvděčí, pokud nepodceníte péči o tlapky, zejména v zimě.