Návod: Jak správně vytáhnout psovi klíště

Víte, jak nejlépe vytáhnout psovi klíště?

Každý majitel psa už svému kamarádovi jistě nějaké to klíště tahal. Každý také jistě ví, že klíště je přenašečem různých nemocí a jeho vytažení i následné ošetření psa by se tak nemělo podceňovat. Málokdo ovšem ví, že klíště už dávno nemusíte chytnout jen v lese, ale přijít k němu můžete klidně i ve městě.

PO každé procházce by měl být pes důkladně prohlédnutý a po celý rok navíc chráněný vhodnými antiparazitiky. Klíště jako takové může být opravdu malé, ale věnovat čas opravdu důkladné prohlídce srsti vašeho psa se opravdu vyplatí. Můžete se tak vyhnout mnoha zdravotním problémům. Klíště je přenašečem mnoha chorob, se kterými není radno si zahrávat.

Kde se klíšťatům téměř určitě nevyhnete?

Jak je známo, klíšťata se rádi vyskytují zejména ve vysokých travách. Proto jste-li majitelem zahrady a chcete se vyhnout zástupu klíšťatům pak je doporučováno se o trávník starat a pravidelně ho sekat. V nízké trávě je výskyt klíšťat mnohem méně pravděpodobnější.

S klíštětem se však váš pes může vrátit i po návštěvě městského parku. Jednoduše na něj může skočit z keře, nebo z vysokého stromu. S podáním účinných antiparazitik byste proto měli začít ideálně v době, kdy se začínají rostliny a stromy zelenat. Jako počátek klíšťové sezóny se často označuje březen. Pokud tápete, může vám pomoci také informační portál českého hydrometeorologického ústavu, kde je k dispozici předpověď pravděpodobného výskytu klíšťat.

Klíště bývá nejvíce aktivní v období od března do října. V tomto období počítejte s tím, že váš pes domů určitě s nějakým klíštětem přijde. Ovšem pozor, díky mírným zimám však může psovi klíště vyndat klidně i v zimě. Nejčastěji je můžete hledat v podpaží, loketní jamce, nebo pod límcem a také mezi prsty. Vlhká a tmavá místa patří mezi jejich nejoblíbenější úkryty.

kliste-pes01

Choroby, které klíště přenáší jsou pro psa největší hrozbou

Nebezpečí kleštěcího kousnutí se skrývá většinou v chorobách, které sebou klíště nese. Mezi projevy těchto nemocí patří letargie, vysoké horečky, nebo žaludeční problémy a velmi často také bolesti kloubů.

Babezióza

Jednou z nebezpečných nemocí, které klíšťata přenáší, je méně známá babezióza. Tato nemoc se projevuje jeden až tří týdny po kousnutí klíštětem a pokud se neléčí, může skončit dokonce smrtí. K nejzjevnějším příznakům této nemoci patří horečka, anorexie, zvracení a také silná ospalost a rezavá moč. Při podezření na tuto chorobu u svého psa ihned navštivte veterináře.

Borelióza

Lymská borelióza je nemoc, která už je v podvědomí společnosti dobře známá. U psů probíhá až v 95% bez příznaků, u ostatních pak hrozí kulhání, nebo polyartritida. Příznaky se mohou objevit dokonce až několik let po kousnutí klíštětem.

Encefalitida

Vašeho psa může klíště nakazit také klíšťovou encafalitidou. Je to virové onemocnění, způsobené virem TBE. Pokud váš pes trpí silnými horečkami, je letargicky a také apatický, může se opravdu jednat o encefalitidu. Nemoc může trvat 3 týdny, ale také až několik měsíců. S návštěvou veterináře rozhodně neváhejte.

Ehrlichia

Jednou z nemocí, kterou můžete od klíštěte chytit je také Ehrlichia. Je to nemoc způsobená virem Ehrlichióza, mezi jejíž příznaky patří apatie, slabost, dušnost, horečka, zvracení a také krvácení z nosu. Pes si může během této klidové fáze této nemoci připadat i zcela zdravý, ale obvykle je nemocný 3-4 a léčí se doxyklinem.

Anaplazmóza

Setkat se můžete také v bakteriálním onemocněním Anaplazmózou. Má podobné příznaky jako ostatní klíštěcí nemoci, tedy ospalost, kulhání, průjem, otoky končetin a také nadměrná žízeň. Pokud jsou příznaky opravdu silné, je důležití transfuze krve. V mírnějších případech se léčí tetracykliny po dobu 4 týdnů.

Bartonelóza

Bartonelóza je onemocnění, které přenáší nejen klíšťata, ale také blechy a komáři. Příznaky této nemoci bývají mírné a téměř neznatelné. Pokud se některé objeví, většinou se jedná o endokarditidu a myokarditidu.

Nejlepší cestou, jak svého psa ochránit od nákazou klíštětem je dodržovat některé z preventivních opatření.

Během klíšťěcí sezóny zvažte použití vhodných antiparazitik. Na trhu je jich nepřeberné množství, většina chovatelů však volí variantu spot-on. Spot-on je roztok, který se s pomocí pipety nanese na kůži mezi lopatkami. Je to místo, kam si pes nedosáhne a roztok si tam nemůže slízat. Použití spot-onu byste však i tak měli konzultovat se zvěrolékařem. Někteří psi mohou být na chemii v pipetě alergičtí. Účinnosti spot-on se pohybuje kolem jednoho měsíce a po celou tu dobu klíšťata a jiné parazity od vašeho psa úspěšně odpuzuje.

Možnou variantou odpuzení klíšťat a jiných parazitů je také použití tablet. Napříč chovateli vládne názor, že je to jeden z nejspolehlivějších způsobů jak se zbavit klíšťat a blech. Tableta se psovi podá zhruba jednou za měsíc, ovšem je na předpis. Vždy je proto nutná návštěva veterináře, který zváží zda-li je tato metoda pro vašeho psa vhodná. S použití této metody si můžete být jistí, že se vaše dítě při hlazení psa nedostane do kontaktu s chemikálií, jako v případě spot-onu. Společné spaní se pak jeví také zcela bez rizika.

V lékarně, nebo v drogerii můžete koupit také antiparazitní šampony. Je to jedna z nejlevnějších a zároveň také z nejméně spolehlivých metod jak se zbavit psích parazitů. Většina psů se navíc neradi koupají, aplikace šamponu proto není vždy snadná.

Na srst zvířete se mnohdy aplikuje také speciální silný koncentrát, který obsahuje pyrethrin. Koncentrát se musí nařídit vodou a pak například pomocí houbičky aplikovat na srst zvířete. Tato tekutina už se neoplachuje a nechá se na psovi zaschnout. Použití však není vhodné pro štěňata, ani kojící, nebo březí fenky.

V každých chovatelských potřebách můžete koupit obojek proti klíšťatům. Mezi chovateli se však vede velká diskuze o jejich sporném účinku, ovšem jelikož jsou na trhu už dlouho, tak je na ně většina psích majitelů zkrátka zvyklá. Při nasazování obojku na psa, dejte pozor, aby nebyl zvířeti příliš těsný. Mezi kůži a obojkem by měl být prostor minimálně na dva prsty. Přebytečnou délku obojku pak ustřihněte, eliminujete tím možnost, že by ji pak žvýkal. Na trhu je k dostání široká škála těchto obojků, od přírodních, až po ty napuštěné chemií. Při výběru si nechte poradit a obojek určitě nekupujte jen s ohledem na nízkou cenu.

Klíšťata od svého psa můžete odpudit také pomocí pudrů. Ovšem pozor, tento prášek dokáže velmi snadno podráždit sliznice a při jeho aplikaci je proto nutné přesně dodržovat návod. Nikdy ho neaplikujte v blízkostí psích očí, nebo tlamy.

Jako preventivní opatření výskytu klíšťat můžete volit také pravidelnou údržbu a péči o váš trávník. Klíšťatům se daří dobře ve vysoké trávě, nebo bujných křivinách. V pečlivě zastřiženém trávníku a opečovávaných křovinách bude klíšťat minimum, proto své zahradě věnujte čas a patřičnou péči. V některých zahradnictví můžete koupit také granule, které po rozhození po trávníku klíšťata spolehlivě odpudí. Ovšem vybírejte pečlivě. Některé z těchto prostředků mohou být pro člověka, nebo zvířata jedovaté.

V boji proti klíšťatům je velice důležitá také důkladná a častá prohlídka srsti po každé procházce. Věnujte zvýšenou pozornost místům jako je podpaží, pod bradou, u očí, nebo uvnitř uší. Klíště se často najde také na břiše, genitáliích, nebo pod ocasem. Pamatujte, že čím déle jste se svým psem mimo domov, tím větší je šance, že se na něj klíště přisaje.

Další účinnou obranou proti nemocem, které klíště přenáší je očkování. Svého psa můžete nechat očkovat kdykoliv a poté každé tři měsíce opakovat.

Nejlepší způsob vytažení psího klíštěte

Důležité je vytáhnout psovi klíště co nejrychleji. K přenosu nemoci musí být klíště přisáté minimálně 36 hodin.

Použijte pinzetu a klíště vytáhněte krouživými pohyby. Použití krému se v moderní veterinární medicíně jíž nedoporučuje.

Zkontrolujte, zda jste vytáhli celé klíště a v těle nezůstala například hlavička. Infekce od nepatrného kousku klíštěte však už pravděpodobně nehrozí.

Po vytažení místo vydezinfikujte peroxidem, nebo lihem.

Dbejte na svou bezpečnost a při vytahování klíštěte si vždy nandejte rukavice.

Vytržené klíště zlikvidujte spláchnutím do toalety, nebo politím alkoholem. V případě, že klíště nebude úplně zlikvidováno, může se přisát znovu.

Klíště ze psa samo odpadne

Klíště ze zvířete samo odpadne až ve chvíli, kdy se úplně nasytí krví. Než se nakrmí, je velké jen několik milimetrů, pak může být velké až jeden centimetr. Mladé klíšťata jsou plná krve za dva, nebo tři dny, klíštěcí samičky pak saje krev až 47 dní. Sameček krev nesaje, v srsti zvířete hledá pouze samičku za účelem oplodnění. V okamžiku, kdy klíště odpadne, mění vývojové stadium, samička klade vajíčka.

Ve chvíli, kdy klíště najde vhodné místo na přisátí, tak svými klepítky propíchne kůži svého hostitele a doslova mu pije krev. Pomocí lepkavé tekutiny, kterou umí samy vytvářet se mnohem lépe drží na těle hostitele. Do oběhu zvířete pak vypouští látky, díky kterým se krev nesráží a místo se znecitliví. Po kousnutí klíštětem se může objevit strup, zarudnutí, nebo svědění. Pokud je místo červené víc jak jeden den, pak raději kontaktujte svého veterináře.

Pokud najdete v srsti svého psa klíště, pak rozhodně nepanikařte. Infikováno je jen zlomek klíšťat, a není se proto čeho bát. Vždy je však dobré vědět, co čekat a na co si dát pozor.