Andulka vlnkovaná: ideální papoušek pro nezkušené chovatele

Přemýšlíte, že si pořídíte prvního papouška? Pak začněte s andulkami vlnkovanými. Jde o jednoho z nejoblíbenějších doma chovaných papoušků u nás a existuje pro to spousta dobrých důvodů. Jsou dobře ochočitelné, na rozdíl od mnoha jiných opeřenců nezaberou tolik místa, po finanční stránce vás jejich chov nezruinuje a také jsou poměrně tiché. Co dalšího byste měli před jejich pořízením vědět?

andulka-vlnkovana

1. Vzhled

Andulka vlnkovaná je vzrůstem menší papoušek, který vám nejspíš nevyroste více než do velikosti 20 cm. V přírodě se setkáte pouze se zeleně zbarvenými ptáky tohoto druhu, v domácích podmínkách ale narazíte i na modré, žluté nebo bílé zbarvení. Andulky se mohou dožívat i 15 let, proto je dobré s nimi počítat jako s mazlíčkem na dlouhá léta. 

2. Péče o andulku vlnkovanou

V přírodě andulky žijí v hejnech čítajících i 2000 jedinců. Z toho je jasné, že jde o společenská stvoření, která ocení, pokud si je rovnou pořídíte alespoň v páru. Pokud k nim budete přistupovat jemně a s obezřetností, můžete si je poměrně snadno ochočit a třeba i naučit mluvit. 

3. Klec a prostředí

Klec pro andulku by měla mít rozměry alespoň 60×55×30 cm, raději ještě více. Ačkoliv možná máte v hlavě obrázek andulky v kulaté kleci, tento typ vhodný není, protože andulky rády létají spíše do dálky než do výšky. Velikost je třeba přizpůsobit také počtu chovaných ptáků. Jde o čilé a zvídavé mazlíčky, takže vedle základního vybavení klece v podobě koupelny, napáječek a misek a vhodné podestýlky nezapomeňte ani na houpačky, klacíky a další hračky pro zábavu. 

4. Výživa a stravování

Krmení andulek není náročná disciplína. K dostání jsou přímo krmné směsi pro andulky, které by se měly skládat z nejrůznějších semen, jejich přirozené potravy. Přidat můžete také čerstvou zeleninu a ovoce, jako jsou jablka, mrkev, hrozny nebo třeba mango. Nezapomeňte také do klece umístit sépiovou kost nebo minerální kámen, abyste zajistili přísun všech důležitých minerálů. 

Klíčové informace

Hmotnost

26–30 g

Délka života

až 15 let

Zbarvení

nejčastěji zelené, modré, žluté

Povaha

milá, ochočitelná, společenská