Pestrobarevný, veselý a milující, to je agapornis!

Pokud si papouška představujete jako pestrobarevného ptáčka hrajícího mnoha různými odstíny, agapornis, česky nazývaný jako papoušík, vaši ideu naplní dokonale. Vedle toho je energický a veselý, a pokud si jej ochočíte, zahrne vás spoustou lásky. Ne nadarmo se jim v angličtině říká “Lovebirds”, tedy zamilovaní ptáci. Zní to jako společník přesně pro vás? Zde je vše, co potřebujete o chovu agapornis vědět. 

agapornis

1. Vzhled

Rod agapornis zahrnuje 9 druhů, v zajetí je chováno 8 z nich. Nejčastěji je to agapornis růžohrdlý, škraboškový a Fischerův. Vybrat si tak můžete přesně tu barevnou variantu, která je vám nejbližší. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv druh, jejich výška většinou nepřekračuje 20 cm a váha se pohybuje okolo 60 g. Typickým znakem je i v porovnání s tělem velká hlava a nápadný červený zobák.

2. Péče o agapornis

Agapornis není náročný a jeho chov tak zvládnou i začátečníci. Pořídit si je můžete i v páru nebo větším hejnu. Papoušík chovaný jako jedinec k vám sice více přilne, ale bude vyžadovat pořádnou dávku vaší pozornosti. Ačkoliv se agapornis nenaučí mluvit, bavit vás bude spoustou kousků a očekávejte velmi energického společníka. Některé druhy však bývají poměrně hlučné, což je především v menším bytě třeba vzít v potaz. 

3. Klec a prostředí

Agapornisům bude vyhovovat jak pobyt v kleci, tak i venkovní voliéra. Minimální rozměry pro pár se uvádějí 100×50×50 cm. Vždy velikost přizpůsobte počtu chovaných ptáků, abyste předešli konfliktům. V kleci by neměla chybět vhodná podestýlka, kterou mohou tvořit staré noviny, peletky nebo písek. Přidejte také větve na lezení, bidýlka, samozřejmě i misky a napáječky na vodu. Agapornisy potěšíte také koupelnou pro ptáky. Pokud byste rádi přivítali mláďata, přidejte i budku.

4. Výživa a stravování

Základní složkou potravy agapornisů jsou různá semena a zrní, které jim zajistíte ve formě krmných směsí pro středně velké papoušky. Snažte se však vyhýbat olejnatým semenům a ořechům, tuky agapornisům příliš nesvědčí. Přidat můžete čerstvé ovoce a zeleninu, uvítají také celé klasy prosa. Vhodným doplňkem je i minerální kámen či grit pro zajištění správného trávení.  

Klíčové informace

Hmotnost

46–63 g

Délka života

až 12 let

Zbarvení

pestrobarevné, v závislosti na zvoleném druhu

Povaha

energická, ochočitelná, společenská