Brabantík: pes, který vám bude rozumět

Původně byli brabantíci vyšlechtěni v Belgii pro lov potkanů a jiných škůdců, ale díky své přátelské a oddané povaze se z nich postupně stal velmi oblíbený domácí mazlíček. Toto plemeno miluje společnost a na vycházce se tak budete zastavovat s dalšími psy i lidmi. Je to to, co hledáte? 

brabantik

Malý, ale hodně aktivní

Pokud si plánujete pořídit menšího psa s tím, že mu bude stačit menší aktivita, u brabantíka to úplně neplatí. Jeho charakteristickým rysem je přátelská a energická povaha, je velmi aktivní a hravý. Rád se seznamuje s novými lidmi i dalšími zvířaty. Bude se skvěle hodit do rodin s dětmi, ale i k jednotlivcům, kteří jsou však schopni věnovat brabantíkovi dostatek pozornosti a času. A pokud se u vás situace změní a rodina se rozroste, oceníte, že toto plemeno se dovede velmi dobře přizpůsobit změnám a novým okolnostem. 

Ke štěstí potřebují dostatek fyzické aktivity, milují pobyt venku, cvičení i hry. Jsou inteligentní, takže se snadno učí nové povely. Mají však tendenci být trochu dominantní a svéhlaví, takže je třeba důslednosti.

Nenáročný atlet

Silná a atletická postava je tím, co brabantíky zdobí. Jedná se o menší psí plemeno (vhodné tak budou granule pro malé psy) s malou hlavou, volně visícíma ušima, svalnatým krkem a krátkým ocasem. Krátká je i jejich srst, jejíž barevné varianty se pohybují od černé, přes hnědou až po červenou či plavou. Dobrou zprávou pro majitele je, že vyžaduje jen minimální péči a stačit bude pravidelné kartáčování. V obecném měřítku jsou brabantíci zdravým plemenem, pozor si dejte jen na problémy s očima či ušima.  

Klíčové informace

Velikost

malá

Váha

2,5–5,5 kg

Délka života

12–15 let

Srst

krátká

Povaha

inteligentní, hravá, odvážná

Nároky na pohyb

nižší až střední