Australský ovčák jako neuvěřitelně inteligentní a energické plemeno

Ačkoliv by se mohlo zdát, že z pojmenování plemene je jeho původ jasný, nenechte se mýlit. Australský ovčák paradoxně pochází z USA, kde byl vyšlechtěn pro práci na farmách a pastvách. Z toho důvodu je skvělým hlídačem, ale také rodinným psem, který vás nenechá v klidu. Zjistěte o nich více. 

australsky-ovcak

Hlídač se spoustou energie

Australští ovčáci patří mezi nejinteligentnější psí plemena vůbec. Pokud hledáte parťáka na sport a nejrůznější psí disciplíny, bude vám skvělým přítelem. Naučí se nejen všechny základní pokyny, ale i spoustu triků a agility, canicross, obedience či flyball ho budou bavit. To také znamená, že oplývá opravdu velkým množstvím energie a vaším úkolem bude mu pomoci se jí zbavit. Pozor si ale dejte na přetrénování, což by mohlo vést k mentálnímu vyčerpání vašeho mazlíčka.   

Ačkoliv je australský ovčák skvělým plemenem jak pro rodiny s dětmi, tak i jednotlivce, nezapomínejte, že kdysi hlídal celá stáda. Je tak hlídačem s ochranitelskými sklony a seznamování se s cizími lidmi či zvířaty tak v jeho případě může být trochu náročnější. 

Pozoruhodné oči a krásná srst

Australský ovčák je středně velké plemeno, které se vyznačuje silnou, atletickou a elegantní postavou s pevným tělem. Typická je pro něj oválná hlava a na koncích mírně zaoblené uši, které stojí v pozoru. Oči těchto psů mohou mít různé barvy – nejčastěji jsou tmavé nebo modré. Srst je středně dlouhá, hustá a lesklá. Objevuje se v nejrůznějších barevných variantách včetně černé, modré, červené a výjimkou není ani merle zbarvení. Nevyžaduje žádnou speciální péči, neobejdete se však bez pravidelného kartáčování. 

Přestože jsou “Aussies” zdravým plemenem, právě se srstí se mohou vyskytnou problémy. Pozornost věnujte také péči o zuby a uši. Nezapomínejte ani na vhodný výběr krmiva, vybírejte v kategorii granulí pro střední psy.      

Klíčové informace

Velikost

střední

Váha

16–32 kg

Délka života

12–15 let

Srst

středně dlouhá

Povaha

inteligentní, energická, ochranitelská

Nároky na pohyb

střední