Dalmatin: puntíkatý hlídač plný energie

Není překvapením, že popularita tohoto plemene několikanásobně vzrostla po uvedení filmu “101 dalmatinů”. Svou roli sehrál samozřejmě nepřehlédnutelný vzhled –⁠ díky typickým tmavým skvrnám na jinak bílé srsti je bezpečně pozná každý. Slavní už ale dalmatini byli mnohem dříve. Již od 19. století je využívali, především v USA, hasiči, a to jak ke střežení svých stanic a koňských spřežení, tak i při nočních operacích. A jejich vlastnosti oceníte i v případě, že si právě dalmatina vyberete jako domácího mazlíčka. Pro koho bude vhodný?

dalmatin

Hlídači, záchranáři i vytrvalci

Jedním ze zásadních znaků dalmatinů je jejich rychlost. Vydrží běžet celé hodin a udržovat tempo 15 km/h, což z nich dělá skvělé společníky pro páníčky, kteří chtějí se psem běhat, jezdit na kole nebo provozovat další outdoorové aktivity (vhodnou volbou pro ně proto budou granule pro aktivní psy). Pokud nezajistíte dostatečný pohyb, připravte se na zničené vybavení bytu, neklid nebo i útěky z domu. Jestliže si ale najdete na svého mazlíčka čas, okouzlí vás svou inteligencí a chutí učit se nové triky. 

Dalmatini jsou velmi přátelští a rádi se seznamují s lidmi i dalšími zvířaty. Řadí se také k dobrým hlíčům a na přítomnost cizích osob v okolí vás vždy upozorní. Mají také silně vyvinutý čich, takže dokáží vyhledávat osoby v nebezpečí a zachraňovat životy. K charakteristickým vlastnostem patří i citlivost na hlasité zvuky, což je dobré brát v potaz, abyste jej zbytečně nevystavovali stresovým situacím. 

Puntíky, které pozná každý

Dalmatin je plemeno psa, které je známé pro svou jedinečnou kresbu. Krátká, lesklá a hustá bílá srst je posetá tmavě černými nebo červenohnědými skvrnami. Jedná se o středně velké psy se vznešeným a elegantním vzhledem. Mají dobře stavěné a osvalené tělo, širokou hruď a ocas zužující se směrem ke špičce. Oči jsou oválného tvaru a bývají buď tmavé, nebo modré. U některých jedinců mohou být oči různých barev. Dalmatini mají tendenci trpět problémy s ušima. Proto je důležité jejich uši pečlivě čistit a pravidelně kontrolovat zdravotní stav. 

Klíčové informace

Velikost

střední

Váha

15–32 kg

Délka života

10–13 let

Srst

krátká

Povaha

inteligentní, citlivá, aktivní

Nároky na pohyb

vysoké