Zjistěte, co se skrývá za elegantním vzhledem pudlů

Když se řekne výstavní pes, nejspíš nám jako první vytanou na mysli právě načančaní a elegantní pudlové. Proto vás možná překvapí, že původně byli vyšlechtěni k lovu. Dnes jsou ale vyhledávaní především pro své skvělé vlastnosti, kterým dominuje oddanost, trpělivost a empatie. Bude pudl vhodný i pro vás?

pudl

Pes, který se naladí na vaši vlnu

Pudlové jsou v mnoha ohledech výjimeční psi. Jsou velice inteligentní a výborně se přizpůsobí různým životním stylům. Budou skvělými parťáky jak starším osobám, tak i rodinám s dětmi. Navíc se řadí k vynikajícím hlídačům a mají přirozenou tendenci ochraňovat své majitele. Svého pána budou pudlové následovat na každém kroku. Jsou to velice oddaní psi a často si vytvářejí silné pouto s některými členy rodiny. Pudlové jsou také velice hraví a hodí se pro nejrůznější sportovní aktivity jako agility nebo flyball

Další charakteristikou pudlů je jejich vysoká citlivost na nálady svých majitelů. Pokud je jejich páníček unavený nebo smutný, pudlové to dokážou vycítit a okamžitě se začnou chovat podle situace. Jsou to tedy nejen skvělí společníci, ale také terapeuti. 

Srst jako koruna krásy

Setkat se můžete s několika velikostmi pudlů – existuje toy, trpasličí, střední a velký pudl. Každá velikost má své specifické vlastnosti (nezapomeňte jí také přizpůsobit výběr granulí pro psy), ale společným znakem pro všechny je hustá a kudrnatá srst. Ta se různě upravuje, ať už do typického střihu “na lva”, nebo do mnoha jiných kreativních úprav. Pudlové nemají tendence k přílišnému línání, je ale nutné srst pravidelně stříhat a česat, aby nedocházelo k problémům s kožními infekcemi či záněty uší. K dalším charakteristickým znakům patří malé a tmavé oči, dlouhé uši a celkově elegantní vzhled i postoj. 

Klíčové informace

Velikost

toy (do 28 cm), trpasličí (do 35 cm), střední (do 45 cm), velký (až 60 cm)

Váha

3–30 kg (v závislosti na velikosti)

Délka života

12–15 let

Srst

dlouhá

Povaha

inteligentní, oddaná, společenská

Nároky na pohyb

vysoké