Bígl: rozený lovec milující jídlo

Pro svůj roztomilý vzhled patří bíglové k nejoblíbenějším psím plemenům. A to tak moc, že si zahráli třeba i v seriálu Colombo a stali se předlohou pro slavného Snoopyho. Jejich historie sahá až do 15. století, kdy bylo úkolem bíglů lovení drobné zvěře. A samozřejmě, lovecké pudy v nich zůstaly dodnes. Na co dalšího si dát při výchově bíglů pozor a čím si vás tito psi získají?

bigl

Výcvik bígla? Pozor na lovecké pudy

Bíglové jsou veselí a energičtí psi, kteří zbožňují být ve společnosti. Ocení tak domov, kde nebudou příliš často sami. Díky své toleranci a trpělivosti se hodí k dětem, uvítají i život ve smečce. Jen pozor na jejich již zmíněný lovecký instinkt. V lese budou nejspíš pronásledovat zajíce a lišky, ve městě ptáky a kočky. Mají zkrátka přirozenou touhu prozkoumávat okolí, což může spolu s jejich tvrdohlavostí dělat majitelům potíže. Při výcviku tak bude potřeba pevná ruka a důslednost. Vzhledem ke svému původu ale vynikají odolností a vytrvalostí, takže je cvičení bude bavit, stejně jako hry a další aktivity.  

Pes, kterému chutná

Bíglové jsou středně velcí psi s charakteristickým vzhledem. Poznáte je podle kulaté hlavy s velkýma svěšenýma ušima a kompaktního těla se silnýma nohama i krkem. Pozornost přitahují zbarvením své krátké, husté a lesklé srsti. Obvykle mají bílou hruď a břicho a černé nebo hnědé zbarvení na hřbetě, po bocích, nohách i hlavě. Srst nevyžaduje zvláštní péči, vystačíte si s pravidelným kartáčováním. 

Jedná se o dlouhověké plemeno, které vám může dělat společnost i 15 let. Pozor si ale dejte na jeho apetit. Bíglové milují jídlo a mívají sklony k obezitě. Zvolte proto kvalitní granule pro střední psy a dbejte na dostatek pohybu. 

Klíčové informace

Velikost

střední

Váha

9–11 kg

Délka života

12–15 let

Srst

krátká

Povaha

aktivní, nezávislá, mírná

Nároky na pohyb

střední až vysoké