Stafordšírský bulteriér: “silák” se srdcem ze zlata

Jejich svalnaté tělo a obezřetný pohled spolu s nepříliš dobrou pověstí mohou chovatele od stafordšírských bulteriérů odradit. Zdání ale často klame a u tohoto plemene to platí dvojnásob. Pokud se s nimi seznámíte blíže, získáte oddaného a věrného přítele, který bude mít rád celou vaši rodinu. 

stafordsirsky-bulterier

Vycvičeni k boji

Stafordšírští bulteriéři byli původně vyšlechtěni pro boje s dalšími psy v arénách, čímž si nezískali zrovna nejlepší pověst. Ve skutečnosti se však jedná o loajální a milující společníky a rodinné mazlíčky, kteří jsou velmi dobrosrdeční a rádi se přátelí i s dětmi a dalšími zvířaty, kočky nevyjímaje. Na jejich seznamování ale samozřejmě dohlížejte a postupujte pomalu.

Jedná se o velmi inteligentní plemeno, které si rychle osvojí nové povely a nemívá problém s poslušností. Je ale třeba se vybavit trpělivostí a důsledností a začít s výchovou včas. Stafordi jsou také velmi silní a vynikají tak v různých sportovních disciplínách, jako je agility nebo flyball. Jsou také vynikajícími hlídači, mají skvělý sluch a čich.  

Pozor na srst a žvýkání

Stafordi jsou středně velkým plemenem, které má pevnou stavbu těla, silnou kostru a dobře vyvinuté svaly. Výrazně osvalené jsou i jejich nohy, díky čemuž vynikají opravdu skvělou fyzickou kondicí a náročné aktivity jim nedělají problém. Poznávacím znakem je široká a krátká hlava a malé, tmavé a kulaté oči. Typická je i hladká a krátká srst, která může být černá, bílá, plavá a běžné je i žíhání. Vzhledem k délce srsti jsou stafordi citlivý na nízké teploty, stejně tak mohou být náchylnější ke kožním problémů a je třeba ji pravidelně kontrolovat. Pomoci mohou i vhodně zvolené granule pro středně velké psy

U tohoto plemene se setkáte také s dobře vyvinutými žvýkacími svaly. Připravte se tedy na to, že v tlamě staforda může skončit vše, co uvidí. Nezapomeňte jim proto pořídit dostatek hraček a kostí na žvýkání. Díky tomu ochráníte vybavení svého bytu.  

Klíčové informace

Velikost

střední

Váha

11–17 kg

Délka života

12–14 let

Srst

krátká

Povaha

inteligentní, oddaná, energická

Nároky na pohyb

střední