Dogdancing: Naučte se tančit se svým psem!

Základní povely jako sedni, lehni nebo aport už váš čtyřnohý kamarád zvládá levou zadní a přemýšlíte, jak jeho výcvik posunout někam dál? Pokud máte rádi hudbu a tanec, dogdancing by mohl být tím správným řešením. 

dogdancing-2

Co je vlastně dogdancing?

Výraz dogdancing můžeme přeložit jako tanec se psem. A překlad je všeříkající – jedná se o kynologickou disciplínu, při které pes pod vedením psovoda cvičí v rytmu hudby. Původně sport pochází z Velké Británie, kde je také hojně rozšířený. Oblibu si ale našel i v českých vodách (a to třeba i díky Aleně Smolíkové, kterou si můžete spolu s fenkou Jerry pamatovat ze soutěže Česko Slovensko má talent). Nyní u nás máme dokonce i dogdancing klub. Hlavní výhoda tohoto sportu spočívá v tom, že nepotřebujete takřka žádné finance, náčiní ani speciální prostor, a může jej tak se svým psím přítelem provozovat každý. 

Jaká plemena se pro dogdancing hodí?

Každé plemeno psa můžete naučit tančit. Ale pravdou je, že některá se pro tuto disciplínu hodí víc než jiná. Nejčastěji uvidíte páníčky tančit po boku malých nebo středně velkých psů, jako jsou border kolie, australský ovčák, zlatý retrívr nebo pudl, což má svůj logický důvod. Dává vám to totiž mnohem širší možnosti, co se jednotlivých kroků a cviků týče. Protože bernardýn vám bude jen těžko skákat do náruče nebo probíhat mezi nohama při chůzi. Ale to neznamená, že tančit s velkými plemeny nelze, jen budete muset choreografii trochu více přizpůsobovat situaci. 

dogdancing

Začínáme aneb Jak naučit psa dogdancing

Než se do tréninku tanečních kroků se svým psím mazlíčkem pustíte, zamyslete se nad jeho věkem a zdravotním stavem. Od toho by se měly odrážet jednotlivé cviky a prvky. Pro štěňata nejsou vhodné skoky a stání na zadních nohách – mohly by ohrozit vyvíjející se kosti a klouby. Stejně tak je třeba brát ohledy i na psí seniory. Zvážili jste vše potřebné? Výborně, tak jdeme na věc!

  •  Zvolte vhodné místo

Trénovat můžete v podstatě kdekoliv – doma v obýváku i na louce. Jen se snažte vybrat takové místo, kde nebude psa nic zbytečně rozptylovat, aby mohl svou pozornost věnovat jen vám a výcviku.  

  • Vybavte se pamlsky

Motivace je v případě dog dancingu zásadní. A nejlépe samozřejmě fungují pamlsky pro psy. Vybavte se proto spoustou drobných dobrot, nejlépe různých druhů, aby vašeho zvířecího kamaráda rychle neomrzely. Chytrým trikem je i pořízení takových, které mají pro psa různou hodnotu. To vám umožní odměnit jeho výjimečné výkony. A ještě jedna věc – buďte u odměňování rychlí, aby bylo jasné, za co přesně psa odměňujete.

  • Zvládněte základy

Pokud váš pes ještě úplně nezvládá základní povely, jako je sednutí či chůze u nohou, těžko jej budete učit složitou choreografii. Postupujte od jednodušších triků a myslete na to, že každý chlupáč má své vlastní tempo. Nechte mu také dostatek času každý nový trik a povel vstřebat. 

  • Přidejte pokročilé prvky

Základy už ovládáte? Pak vám nic nebrání v tom začít trénovat náročnější kousky. Zkuste chůzi vzad, stoj na zadních nohou, otáčení se kolem své osy, procházení mezi nohama, plazení, zakrývání si očí tlapkami nebo válení sudů. Různá videa na Youtube vám pomohou.

  • Spojte kroky v celek

Jakmile bude váš repertoár tanečních kroků dostatečně široký, vyberte vhodnou hudbu a spojte jednotlivé prvky v kompletní dogdancing sestavu. Nejde o to předvést co nejvíce triků za sebou, důležitou roli by měl hrát i příběh. 

  • Nepřežeňte to

Psi se nevydrží soustředit tak dlouho jako lidé. Tak na to myslete, nechcete přeci svého kamaráda přetížit a otrávit. Trénink by měl být především zábava a i 10 minut denně bohatě stačí. Každý pes je ale jiný a je důležité vnímat signály, které zvíře vysílá. 

Dogdancing se dost možná stane návykovým pro vás i vašeho psa a posílí vaše spojení. Tak hodně zábavy!