Zlatý retrívr

Zlatí retrívři jsou velmi známé plemeno. Velcí, obvykle zlatí psi, se šťastnou povahou a obrovským množstvím lásky, přátelství a důvěry, si rychle získali srdce lidí. Tito psi jsou jako hlídací psi absolutně nevhodní, ačkoliv k  tomuto účelu byli původně vyšlechtěni. Zlatí retrívři jsou považováni za vynikající rodinné psy, i když plemeno bylo určeno původně k tomu, aby se účastnilo lovu jako aportující pes. Vzniklo ve Velké Británii koncem 19. století pravděpodobně křížením dříve známých retrívrů se španěly, irskými setry a bloodhoundy. Oficiálně se název zlatý retrívr používá od roku 1920. A ačkoli léta letí, lidé stále milují zlaté retrívry.

zlaty-retrivr

 
Charakteristika plemene
Jako u každého plemene bychom měli pamatovat na to, že jeho vlastnosti jsou důležité, ale jen do určité míry určují povahu a chování psa. Klíčové jsou životní podmínky, výchova a míra uspokojování potřeb. Zlatý retrívr je pes patřící do skupiny aportovacích loveckých psů, proto se při rozhodování o takovém kamarádovi vyplatí být připraven na to, že bude potřebovat hodně pohybu a společných her při aportování nebo nošení různých předmětů, např. tenisového míčku. A zlatí retrívři milují zábavu a společnost lidí. Jsou velmi živé a emotivní plemeno. Zlatí retrívři, jehož potřeby pohybu plně uspokojíte, je veselý a oddaný přítel člověka.
 
Zlatý retrívr pes - povaha, temperament, povaha
Zlatí retrívři jsou ceněni pro svou povahu. Je to pes plný radosti, přátelský a plný lásky k lidem. Potřebuje společnost člověka, nechce se izolovat a v osamění může hodně trpět. Velmi energicky projevuje své pocity, což může být občas únavné - nejraději by veškerý čas trávil s lidmi a vyžadoval si pozornost.
 
Jak vypadá zlatý retrívr?
Zlatí retrívři jsou velmi atraktivní plemeno. Nejen povahově, ale i fyzicky. Právě díky této kombinaci si ji lidé po celém světě tolik oblíbili. Jsou to středně velcí psi. Psi dosahují kohoutkové výšky od 56 do 61 cm, feny od 51 do 56 cm. Muži váží mezi 28 a 32 kilogramy a ženy váží mezi 24 a 28. Srst může být hladká nebo zvlněná, ale ne kudrnatá. Zlatý retrívr má velmi hustou podsadu. Krycí srst na hřbetě přiléhá k tělu, ale na tlapkách, břiše a hrudi je charakteristická hustá, odstávající srst.
 
zlaty-retrivr2
V chovatelských stanicích evropských zlatých retrívrů je povolena pouze světle zlatá nebo krémová barva. Bílý zlatý retrívr je nežádoucí - není povoleno více než několik bílých chlupů na hrudi. V případě amerických zlatých retrívrů existují rozdíly ve vzoru. Týkají se samotné stavby těla – psi z amerických chovatelských stanic jsou jemnější a štíhlejší. Rozdíly jsou i v barevném odstínu srsti. U americké linie to může být černý, čokoládový, zlatý nebo hnědý zlatý retrívr.
 
Je zlatý retrívr zdravé plemeno?
Zlatí retrívři jsou náchylní k dysplazii kyčlí a k dysplazii loktů. Kromě dysplazie trpí psi tohoto plemene také očními problémy - retinální dysplazie, progresivní retinální atrofie, šedý zákal a zelený zákal.
 
Může se také vyskytnout torze nebo dilatace žaludku, stejně jako alergie. Pozor si musíte dávat i na uši psů tohoto plemene – jsou poměrně náchylné k různým zánětům. U dospívajícího nebo malého zlatého retrívra se také může vyvinout enostóza neboli juvenilní osteitida, i když tento stav je naštěstí vzácný. Zlatí retrívři jsou také náchylní ke stavu zvanému „culík“. Je to zvláštní obrna ocasu, která má za následek jeho dočasnou parézu. Může se to stát, když se pes vykoupe v ledové vodě nebo se jeho tělesná teplota rychle změní (např.tvyhřátý pes skočí rovnou do studené vody). Zlatý retrívr je pes, který miluje plavání, takže se může bez přemýšlení pokusit skočit do jakékoli vody, na kterou narazí. Jak dlouho žije zlatý retrívr? Zdravý, geneticky nezatížený pes, který dostává kvalitní, správně vyváženou stravu a je obklopen vynikající péčí, má šanci přežít až 12-14 let.
 
Jaká je péče o psa tohoto plemene?
Zlatí retrívři nepatří mezi nejnáročnější plemena na péči. Stačí jednou týdně vykartáčovat vhodným kartáčem a následně kovovým hřebenem. Je třeba věnovat zvláštní pozornost kartáčování nohou, ocasu, krku nebo srsti za ušima. Zlatí retrívři línají intenzivně i dvakrát ročně - při změně srsti. Pokud však pes tráví hodně času ve vytápěných místnostech, může během roku shazovat nějaké chlupy. Nezapomeňte také zkontrolovat stav jejich zubů, uší, očí a drápů. V případě potřeby psa vykoupejte, používejte speciální psí šampony - dodávají srsti lesk nebo objem.
 
Jsou to vyrovnaní, mírní a trpěliví psi. Velmi snadno se odevzdávají a pokud se k nim budete chovat dobře a s láskou, vrátí vám to samé. Potřebují poměrně hodně pohybu, rádi si hrají a učí se nové věci. Snadno se učí triky a povely, ale nemohou spojovat trénink s nátlakem a ošklivými věcmi.
Tito psi jsou pověstní svou důvěřivostí, přátelskostí a ochotou být s lidmi. Jako hlídací psi se nehodí, protože se dokážou spřátelit i s cizími lidmi a určitě nebudou hlídat okolí.
 
S kým bude zlatý retrívr nejšťastnější?
Zlatý retrívr je pes pro aktivní lidi, kteří mají rádi dlouhé procházky, sport a chtějí se učit a cvičit se svým mazlíčkem. Takové, které mu budou moci věnovat hodně svého času a pozornosti. Rozhodně toto plemeno nedoporučuji lidem, kteří hledají gaučového, flegmatického plyšáka - naprosto se neslučuje s dispozicí zlatého retrívra, který má rád pohyb a spolupráci s člověkem. Retrívři jsou společenští psi, otevření k lidem, velmi přátelští ke světu, proto často končí v domovech plných dětí. Je to správné, ale je třeba připomenout, že ze zlatého retrívra žijícího v přílišném napětí a vystaveném neustálému a nespoutanému skákání a objímání a líbání našich dětí se může stát nervózní a těžko ovladatelný pes.
 
zlaty-retrivr3