Border kolie: věrný společník s loveckým instinktem

Border kolie patří, především díky své vysoké inteligenci a lásce k majiteli, k nejpopulárnějším psím plemenům na světě. A to i přes poměrně náročnou péči, kterou vyžadují. Border kolie není pes, který by ležel v koutě, potřebuje pohyb a aktivitu. Pokud přesně to hledáte, bude pro vás vynikajícím společníkem. 

border-kolie

Oddaný parťák, který miluje aktivitu

Border kolie je velmi inteligentní plemeno plné energie. Potřebuje proto poměrně vysokou fyzickou aktivitu a zábavu byste jim měli poskytnout i po duševní stránce. V opačném případě se u nich může projevit destruktivní chování. Důležité tak jsou nejen dlouhé procházky, ale i hry. Zkuste třeba agility nebo flyball, ale vystačíte si i s obyčejným míčkem. Border kolie vynikají velkou oddaností své rodině i majiteli a díky své trpělivosti se hodí i do domácností s dětmi. Mají však také výrazný lovecký pud. Pokud tedy máte doma kočku nebo například drobné hlodavce, raději buďte při seznamování opatrní. 

Elegantní plemeno rozmanitých barev

Border kolie jsou oblíbené nejen pro svou povahu, ale i vzhled. Jedná se o elegantní středně velké plemeno s hustou srstí, která může být krátká, nebo středně dlouhá. Především u delší srsti pak počítejte s trochu náročnější údržbou. Typickým zbarvením je černá a bílá, ale setkáte se i s hnědými nebo béžovými odstíny. Výrazným znakem jsou trojúhelníkové uši a oči, které většinou ladí se srstí. Nohy jsou silné a svalnaté, což koresponduje s jejich vysokou aktivitou a schopností rychle a vytrvale běhat. Tomu přizpůsobte i zvolené granule pro psy. Border kolie ocení ty určené pro mazlíčky s vysokou aktivitou.  

Klíčové informace

Velikost

střední

Váha

14–⁠20 kg

Délka života

12–⁠15 let

Srst

krátká až středně dlouhá

Povaha

inteligentní, aktivní, oddaná

Nároky na pohyb

vysoké