Konflikty mezi psy. Jak je řešit?

Psí parky, ale i vaše oblíbené procházkové trasy se mohou stát místem konfliktu vašeho čtyřnohého mazlíčka s jiným a této strašidelné situaci se v průběhu života vyhne jen málokterý paníček. Podíváme se proto na to, jak tyto situace řešit, a nebo ještě lépe, jak jim předcházet. 

psi-konflikt

Rozpoznejte původ psího konfliktu

Abyste mohli na konflikt co nejlépe reagovat, je důležité porozumět chování zvířat a rozšifrovat důvod vznikající šarvátky. Hnacích motivů k napadení jiného psa totiž může být mnoho:

  • Boj o dominanci

Psi jsou zvířata žijící ve smečkách a v nich má každý své místo. Především v domácnostech se psy stejného pohlaví tak mohou vznikat spory o to, kdo je v čele. 

  • Boj o věc či místo

Dalším důvodem sporu může být snaha psa chránit si svou oblíbenou hračku, místo ke spánku nebo třeba i vaši náklonnost a pozornost. 

  • Instinkt

I ničím nevyprovokovaný konflikt může způsobit instinkt, kdy se například fena snaží chránit svá štěňata. Případně může jít o ochranu rovnou celé smečky. 

  • Strach

Konflikt často vyvolá i strach zvířete způsobený například nepříjemnými zkušenostmi, který může vyústit v agresi. 

  • Nedorozumění

A důvod může být i velmi podobný mezilidským sporům, kdy dojde k nepochopení řeči a vysílaných signálů mezi psy a vše vyústí v napadení. 

Často se také můžete setkat s případy, kdy celá situace může vypadat jako konflikt, ale jedná se ve skutečnosti o divokou hru, nebo například starší pes jen koriguje chování hravého štěněte, které ho škádlí. I vyceněné zuby či packa na zádech druhého psa mohou jednoduše znamenat “nechej mě být, nechci se s tebou prát”. 

Krok č. 1: Prevence

Nejlepší je se snažit konfliktům předcházet. Základem je, aby byl váš pes dobře vycvičený a poslušný. To samozřejmě neznamená, že se šarvátkám vyhnete úplně, protože vždy můžete narazit na agresivního psa s nezodpovědným majitelem, pokud ale víte, že vás pes poslechne a přijde na zavolání, značně tím riziko konfliktu snížíte. Důležitá je také dostatečná socializace už od štěněte a pochopení povahy vašeho psa. Než jej pustíte k druhému psovi, vždy vyčkejte na svolení jeho páníčka. Nezapomínejte také na vodítko a případně náhubek

Pokud psa pouštíte na volno, ať už v přírodě nebo v psím parku, mějte jej neustále na očích. Dobrým trikem je také naučit psa, aby v případě, že se cítí ohrožený, jednoduše odešel. 

psi-konflikt-2

Co když ke konfliktu přece jen dojde?

I přes veškerou snahu o předcházení konfliktům občas může k šarvátkám dojít. V tom případě je důležité zůstat v klidu a chvilinku celý konflikt pozorovat. Často totiž velmi rychle sám odezní. Pokud se však agrese stupňuje, vyhněte se tomu začít od sebe psy rozdělovat svým tělem nebo holýma rukama, mohli byste si nepříjemně ublížit. Raději si vezměte na pomoc předměty, jako je židle či třeba deštník, které postavíte mezi rváče. Pokud nic takového po ruce nemáte, zafungovat může voda nebo hlasitý zvuk. V nejzazším případě použijte nohu s pevnou obuví. Pamatujte, že bití psa může celou věc jen zhoršit, stejně jako vyvolaná panika. 

Jakmile boj skončí, je nezbytné psa dobře prohlédnout a zjistit závažnost zranění. Návštěva veterináře je více než vhodná, protože i menší škrábanec či kousnutí může vyústit ve větší problém. Přesvědčte se také, zda má pes všechna nezbytná očkování.