5 tipů, jak vybrat ideální obojek pro psa

Správně vybraný obojek dobře padne, je pohodlný, bezpečný a koresponduje s plemenem, stářím i životním stylem psa. Špatně vybraný obojek naopak může způsobit řadu zdravotních obtíží, zranění i problémy při výchově. Z toho důvodu je dobré jeho volbu nepodceňovat a věnovat jí čas. Díky tomu najdete obojek, který bude váš čtyřnohý kamarád rád nosit a vydrží mu dlouhá léta. Jak na to?

jak-vybrat-obojek-pro-psa-3

1. Jakou velikost potřebujete?

Než nahlédnete do změti barev, designů a materiálů, v nichž se obojky nabízejí, zaměřte se na nejpodstatnější věc –⁠ jeho délku. Z příliš volného obojku se pes může na procházce snadno vyvléknout, špatně vybraná velikost ale může způsobit i nedorozumění při výchově. 

Přestože někteří výrobci uvádějí u obojků velikosti podobně jako u oblečení, číslování se může značku od značky výrazně lišit, a vždy je tak nejjistější cestou vzít do ruky metr a obvod krku vaše mazlíčka změřit. Myslete na to, že po zapnutí obojku byste měli být schopni vsunout pod obojek dva prsty. Důležité je také měřit na správném místě –⁠ většinou je obojek určen pro zapnutí ve spodní části krku, kde se začíná krk rozšiřovat. Existují ale i speciální typy uzpůsobené pro zapnutí hned za ušima. 

Neopomeňte ani šířku obojku. Ta by měla odpovídat velikosti a hmotnosti psa. V závislosti na volbě materiálu totiž může ovlivnit také výslednou váhu obojku, kterou například u kožených provedení poměrně výrazně zvyšuje.

2. Zvolte vhodný materiál

Další důležitou otázkou je výběr materiálu. Ten hraje roli nejen v otázce komfortu, ale i v celkové údržbě a praktičnosti.

  • Kožené

Nejběžnější volbou jsou klasické kožené obojky. Vynikají vysokou odolností a dlouhou životností, působí elegantním dojmem a jsou vhodné pro naprostou většinu psů včetně těch citlivých či alergických. Poměrně snadno se udržují.

Jejich nevýhodou je o něco vyšší cena a také nebudou tou nejlepší volbou pro psy, kteří jsou častěji ve vodě než na souši.  

  • Neoprenové

Nadšeným psím plavcům budou naopak vyhovovat obojky z neoprenu, pružného a měkkého materiálu. Nezadržují tolik vody, rychle usychají a snadno se čistí. Zároveň jsou šetrné k srsti psa a celkově nabízejí vysoký komfort. 

  • Plastové

Plastové obojky vás nadchnou svou pružností, pevností a příznivou cenou. Skvěle se také hodí do vody – jsou totiž voděodolné. Vrásky vám nebude dělat ani jejich údržba, lze je dezinfikovat a jsou antibakteriální.  

  • Textilní

Textilní, většinou nylonové obojky jsou k dostání v obrovském množství barev a vzorů a oblíbené jsou i díky příjemné ceně. Jsou lehké, takže se hodí i pro menší plemena. Nedá se však u nich počítat s nijak dlouhou životností.  

  • Kovové

Kovové nebo také řetízkové obojky jsou oblíbené především u těch plemen, která potřebují trochu pevnější ruku. Jedná se o obojky velmi pevné, odolné, také se snadno čistí. Je však velmi důležité zvolit skutečně kvalitní materiál, jinak by se mohlo stát, že vám začne například rezivět.

jak-vybrat-obojek-pro-psa-2

3. Zamyslete se nad účelem 

V nabídce objevíte i celou řadu různých typů obojků. Vedle těch klasických to jsou například obojky stahovací či polostahovací, které se hodí pro výcvik pejsků, kteří neustále tahají za vodítko a mají problém chodit u nohy. Speciální obojky také využijete v případě, že se svým mazlíčkem navštěvujete výstavy – zde se bude hodit například obojek s vodítkem v jednom. Samostatnou kategorií jsou pak protištěkací obojky, které při štěkání vystříknou směrem k čumáku psa speciální sprej.

4. Kdy a kam chodíte na procházky? 

Zvažte i nejčastější cíle a časy vašich společných vycházek. Pokud se většinou vydáváte do přírody, oceníte obojky, které se snadno čistí. Jestliže je váš pejsek nadšený plavec, bude se vám hodit obojek z voděodolného materiálu. Při procházkách v pozdních nebo naopak velmi brzkých hodinách pak myslete na bezpečnost a zvolte svítící obojek s reflexními prvky.

5. I design hraje roli

Přestože existují pro výběr obojku daleko důležitější parametry, díky široké nabídce nemusíte rozhodně rezignovat ani na jeho design. Vybírat můžete z celé řady barev, motivů, sáhnout můžete po oblíbených a stylových obojcích s šátkem nebo si vybrat takový obojek, který bude ladit s vašimi vycházkovými outfity. 

jak-vybrat-obojek-pro-psa

Tip: Chcete, aby byl obojek vašeho psa jedinečný? Ozdobte jej doplňkem. Může mít podobu rolničky nebo být vybaven svítící diodou, takže budete mít o pohybu vašeho parťáka neustále přehled, oblíbené jsou i varianty s adresářem.