Na dovolenou bez mazlíčka: Jak dlouho vydrží doma sám?

Domácí mazlíček a dovolená, každoroční téma. Máte zvíře, nebo více domácích mazlíčků různých druhů a řešíte, koho pověřit péčí o ně v době, kdy jedete na dovolenou. Jak dlouho vydrží rybičky v akváriu, jak dlouho kočka, jak dlouho terarijní zvířata? Podíváme se na některé druhy a řekneme si, jak zodpovědně přistoupit k času, který mají zvířata doma strávit bez vás a bez dozoru.

cestavani-se-psem

Jak dlouho vydrží pes doma sám?

Tady asi není třeba příliš uvažovat. Maximáně pár hodin, dá se říci, že v podobném režimu, jako když odcházíme do práce. Nenechávejte svého psa o samotě déle, zajistěte mu dozor nebo péči v psím hotelu, u příbuzných nebo známých. U psů není tak velký problém se změnou prostředí.

TIP: Lidé často využívají zvířecí hlídání (u psů a koček) – po dobu vaší dovolené bez domácího mazlíčka u vás bydlí člověk, který se o něj stará.

Jak dlouho vydrží kočka doma sama?

U koček se jako maximum zvažuje víkend (pá- ne). Je to čas ideální na to, že se kočka maximálně prospí, stejnou dobu ještě  přijatelně vydrží zásoby granulí, vody a steliva (výjimkou jsou extrémně čistotné kočky, které nejdou na použitý záchod dvakrát). Kočce určitě dejte více mističek vody na různá místa v bytě. Při vaší delší nepřítomnosti předejte své povinnosti někomu dalšímu, kdo přijde kočičku nakrmit, vyčistit záchod, pomazlit a pohrát si s ní.  Tímto způsobem může doma vydržet i týden, ale už se jí bude stýskat. Lepší je situace, když jsou kočky v domě dvě, lépe se  zabaví.

TIP: Jak u koček, tak i u psů platí, že máte-li mládě do jednoho roku, je lépe nenechávat o samotě vůbec, porušil by se tak proces socializace a pouto důvěry k vám.

Jak dlouho vydrží morče, křeček a králík samo?

Platí asi jako u koček. S dostatkem krmiva a čerstvé vody maximálně víkend. Čerstvá voda déle nevydrží, hlavně při vyšších letních teplotách. Na delší čas už mějte zajištěnou pravidelného pečovatele místo vás.

Jak dlouho vydrží terarijní zvířata?

Tarantule vydrží i více než týden s dostatkem vody. Strašilky a jiný hmyz potřebuje denně čerstvé zelené krmení. Gekončíci a gekoni vydrží dle svých požadavků a vybavení (časovače svícení i nahřívání). Problémem je čerstvá voda, takže každé 2 – 3 dny by se u vás měl někdo stavit a zvířata obstarat, případně nakrmit.

Jak dlouho vydrží akvarijní rybičky?

Akvarijní rybičky vydrží i více než týden, ale je dobré, aby někdo v průběhu překontroloval funkce filtru a vzduchování a u té příležitosti i lehce přikrmil. Akvarijní rybky jsou patrně nejméně náročné na absenci majitelů, ale rizikovou roli tu hraje funkčnost zařízení akvária. Neodhalená chyba na filtru a neštěstí je na světě. 

Dá se říci, že když máte své domácí zvířecí závazky, tak snad kromě tarantulí nebo okrasných druhů švábů se příliš vzdalovat nemůžete bez toho, aniž byste měli zajištěnou náhradu za svou péči.