Péče o srst psa

Druhy hřebenů
  • Hřeben, kartáč - pečlivěji, ale opatrně rozčeše srst za ušima, podpaží a delší srst na končetinách a ocase
  • Hřeben s otočnými zuby – lépe rozčesává, je vhodný na dlouhou rovnou srst
  • Hrablo-můžeme použít místo hřebenu
  • Blešák – na vyčesávání blech, není vhodný na běžné rozčesávání
  • Trimovací hřeben – používá se na odstranění odumřelé srsti, při pravidelné úpravě pes nelíná, srst zhrubne a získá lesk. Trimovací hřeben nesmí mít ostrou čepel, protože by srst seřezal a nevyčesal.
  • Prořezávač – hřeben s ostrým břitem na prořezání srsti
  • Kartáčovací rukavice
 
Proč pečovat o srst ?
Chovatel-začátečník někdy podlehne mylnému dojmu, že srsti svého psa nemusí věnovat žádnou péči a pozornost. To je samozřejmě hluboký omyl. I tzv. "bezúdržbová" srst některých plemen spolehlivě reaguje jak na všechny vnější vlivy prostředí, tak na změnu stravy, na hormonální i patologické změny v organismu – pročež je jedním z ukazatelů toho, v jaké zdravotní kondici pes je. Srst by měla svého nositele chránit nejen před mrazem, horkem, vlhkostí, prachem nebo třeba před drobným poraněním, ke kterému lze snadno dojít při pohybu v přírodě, ale i před ataky komárů, ovádů a podobného létajícího hmyzu. Úkryt v srsti ovšem vyhledávají různí vnější parazité, a proto je vhodné udržovat srst čistou a přehlednou, aby byli tito škůdci dobře patrní a lépe odstranitelní.
 
koupani-psa2_1
 
Česání a kartáčování nejenže odstraní mechanické nečistoty, jako prach, bláto, žmolky a kousky travin nebo větviček. Zároveň se ze srsti dostávají vypadané chlupy, odumřelá vrchní vrstva pokožky, spóry plísní nebo třeba ještě nezachycená klíšťata. Kartáčování je zároveň masáž kůže, podporující činnnost mazových žláz tolik nutných pro vitalitu a lesk srsti. Kvalitní a udržovaná srst je krásná na pohled i na dotek; kdo by nechtěl mít psa s krásnou, dlouhou a lesklou srstí, za kterým se každý ohlédne...? A kromě toho česání a kartáčování psa podporuje pocit vzájemného souznění mezi člověkem a jeho psem.
 
Dlouhá srst
Pro péči o srst dlouhosrstých plemen, jako je např. šeltie, špic, bobtail, zmíněný shih-tzu nebo bernardýn, jsou zapotřebí kovové hřebeny a kartáče s dlouhými štětinami úměrné velikosti psa. Dají se použít i hřebeny s dlouhými zuby a většími mezerami. Na česání srsti pod bradou, ocasem a za ušima se nejlépe hodí hustý hřeben. Na velmi hustou srst, jakou má např. bobtail, se dá použít silný drátěný kartáč nebo hřeblo s ohnutými drátky. Začíná se kovovým hřebenem a srst se pročesává ve slabinách jen jedním směrem, na ostatních místech nejprve proti a pak po srsti, a pak se vykartáčuje kartáčem s dlouhými štětinami.
 
Dlouhá a hedvábná srst
Psi s dlouhou hedvábnou srstí – jorkšír, maltézáček, labutěnka a další - potřebují běžné česání dvakrát denně, v období línání i častěji. Zanedbání péče neznamená jen špínu, ale i rychlé zplstnatění. Výstavním psům se srst dokonce natáčí na natáčky. Na tento typ srsti se používají rovněž kovové hřebeny nebo kartáče s dlouhými zuby. Srst je třeba nejprve pročesat šetrně kovovým hřebenem, pak ještě jednou hřebenem jemným a nakonec vykartáčovat kartáčem s dlouhými štětinami.
 
Kudrnatá srst
Přestože takový typ srsti prakticky nelíná, vyžaduje zvýšenou péči nejen v podobě častějšího koupání a stříhání, ale hlavně pravidelného kartáčování. Jako typický příklad kadeřavého plemene můžeme jmenovat pudly. K úpravě kudrnaté srsti se používají kovové hřebeny nebo kartáče s měkkými hroty; tvrdý kartáč by mohl chlupy vyškubat. Srst je třeba krátkými pevnými tahy nadzvedávat a kartáčovat směrem od těla, a na závěr pročesat proti srsti, aby zůstala pěkně nadýchaná.
 
Hladká srst
Hladká krátká srst je z hlediska péče nejjednodušší, o to náročnější je ovšem odstraňování krátkých, tvrdých a pružných chlupů z koberců a čalounění. Srst se proto musí vytírat vlhkým hadříkem, gumovou rukavicí nebo jelenicí na čištění oken, a jednou týdne kartáčovat hřebílkem nebo rukavicí s přírodními štětinami. U plemen sice s hladkou, ale delší a hustou srstí se k česání používá hřeben a štětinový kartáč, po vykartáčování lze srst vyleštit jelenicí.
 
Hrubá srst
Hrubosrstá plemena (jako baset, skotský teriér, foxteriér nebo hrubosrstý jezevčík) je nutné často a pravidelně – alespoň jednou týdně - česat a kartáčovat. Pokud se tomu nevěnuje dostatek péče, jejich srst brzy zplstnatí. Začíná se vyčesáváním kovovým hřebenem a pokračuje se vykartáčováním drátěným kartáčem s dlouhými štětinami a rovnými hroty. Většinu plemen s tímto druhem srsti je potřeba trimovat.
 
koupani-psa (1)_1
 
Šňůrovitá srst
Příznačná pro plemena puli nebo komondor, která se honosí dlouhými plotnami zplstnatělé srsti (mezi mládeží známými jako dredy). Zplstnatění v těchto případech neznamená zanedbanou péči, ale naopak – je to cílevědomé dosažení takového vzhledu, kdy srst připomíná dlouhé splývavé šňůry či provazce. Jemná podsada nemůže vypadávat a společně s tvrdší krycí srstí postupně plstnatí. Tady pak česání a kartáčování není na místě. Majitelé srst upravují pouze tím, že holýma rukama roztrhávají zplstnatělé plotny do požadované formy, případně je mastí a splétají, aby se zachovaly a zvýraznily. Požadovaná úprava je hotová až zhruba ve třech letech psa.
 
Zvláštní srst
Péče o tento druh srsti je rozdílná podle konkrétního plemene.
Bezsrstí psi vyžadují specifickou péči, kde pravidelné a jemné česání má důležité opodstatnění. I variety tzv. bez srsti na těle mají chocholky na hlavě, uších, špičce ocasu a na tlapkách (např. čínský naháč neboli čínský chocholatý pes), které se musejí upravovat, a kůži, která není chráněna srstí, je nutné opečovávat dvojnásob pečlivě: peelingem (odstraňováním odumřelých šupinek kůže) počínaje a ošetřováním pleťovou vodou, výživnými krémy a oleji s UV filtry konče. Na už zmíněnou variantu čínského naháče - labutěnku - se pak vztahuje vše, co už bylo řečeno v odstavci o dlouhé a hedvábné srsti.