Zebřička pestrá: švitořivý a nenáročný společník

Malá, nenáročná, ale velmi aktivní, to je zebřička pestrá. Do domovů mnoha nadšených chovatelů zavítala až z daleké Austrálie a naplňuje je svým příjemným cvrlikáním a temperamentem. Přemýšlíte, že si zebřičku pořídíte? Pak zjistěte, na co byste se měli připravit.  

zebricka-pestra

1. Vzhled

Pojmenování napovídá mnohé – zebřičky poznáte podle šedého zbarvení a černobíle pruhovaného ocasu. Další znaky se liší podle toho, zda jde o samce či samičku. Samečkové bývají zbarvení nápadněji, na tvářích mají oranžové skvrny, zobák je sytě červený a černobílé proužky najdete i na jejich hrudi. Samičky jsou oproti tomu celkově světlejší a hruď a bříško mají bílé. 

2. Péče o zebřičku pestrou

Zebřičkám bude s ohledem na jejich společenskou povahu nejlépe, pokud je budete chovat v párech. Jsou energické a temperamentní, nečekejte však, že si je snadno ochočíte, k tomu jsou vhodnější jiné druhy ptáků. Poznávacím znakem samečků je časté švitoření a prozpěvování, které ale není příliš hlučné, takže bude příjemným zpestřením vašeho běžného života. Péče o ně není náročná, a tak se do chovu mohou pustit i naprostí začátečníci. 

3. Klec a prostředí

V závislosti na počtu zebřiček zvolte pro chov klec, nebo voliéru. Pro pár budou dostačující rozměry 60×40×60 cm. Chovat je můžete i ve venkovních podmínkách, avšak pozor na teploty pod 10 °C. Je také dobré brát v potaz, že zebřičky se potřebují cítit bezpečně a potěšíte je tak klecí s bočnicemi. Umístěte ji na klidné a světlé místo, kde je nebude ohrožovat průvan. Základní výbava klece sestává z vhodné podestýlky, misky a napáječky na vodu, hnízda, spousty větví a také koupelny pro papoušky. Snažte se o co největší pestrost výbavy a zahrňte co nejvíce přírodních materiálů. 

4. Výživa a stravování

Co se týče stravy, zebřičkám budou vyhovovat krmné semenné směsi. Obzvlášť jim chutná senegalské proso. Přidat můžete i nakrájené čerstvé ovoce a zeleninu nebo třeba listy pampelišek či naklíčená semena. Nezapomeňte také na sépiovou kost a grit pro zajištění dostatečného přísunu vitamínů a minerálů.   

Klíčové informace

Hmotnost

12–14 g

Délka života

až 6 let

Zbarvení

šedé

Povaha

milá, nenáročná, aktivní