Jak vybrat obojek pro kočku? Myslete především na bezpečnost

Kočka přibíhající domů kočičími dvířky s obojkem, na kterém vesele zvoní rolnička – tento obrázek známe z mnoha filmů a představuje ukázku idylického života. A tak patrně i vás napadlo, že pořídíte kočce obojek, ať už s ní vyrážíte na procházky, nebo máte obavu o její bezpečnost. Jak ale takový kočičí obojek vybrat, aby nezpůsobil více škody než užitku? 

obojky-pro-kocky

Potřebuje kočka obojek?

Pokud byste si začali na internetu vyhledávat názory odborníků na to, jestli je obojek pro kočky vhodný nebo ne, nedostanete jednoznačnou odpověď. Zatímco někteří hojně doporučují mikročipy, podle dalších má obojek své místo i u koček chovaných v bytě. Co si z toho vzít? Že záleží především na vašem postoji a uvážení. Zamyslete se, co vás přimělo o obojku přemýšlet, vezměte v potaz životní styl vaší kočky a zvažte všechny benefity i rizika. To vám dá odpověď, zda vaše kočka obojek potřebuje

Bezpečnost na prvním místě

Pokud se pro obojek rozhodnete, tím nejdůležitějším parametrem, na který byste se při výběru měli dívat, je jeho bezpečnost. A to především v oblasti zapínání. Je jedno, zda se váš kočičí mazlík vydává na toulky do neznáma, nebo se drží v okolí domu a vaší zahrady, nebezpečí, že se za obojek zachytí za větev, plot či další překážky, hrozí všude. Je tedy důležité, aby se v pravou chvíli dokázal obojek sám rozepnout a kočku osvobodil. Hledejte proto pouze obojky s bezpečnostním odepnutím

obojky pro kočky

Pohodlí díky správné velikosti

Velmi důležitou roli ale hraje samozřejmě i komfort, který obojek zvířeti nabídne. Je tedy důležité správně zvolit délku. Obojky pro kočky se většinou prodávají v jedné velikosti, kterou snadno upravíte podle obvodu krku vašeho mazlíčka, ale pro jistotu je vhodné před nákupem kočce krk přeměřit. Obojek by měl sedět tak těsně, abyste pod něj mohli vsunout dva prsty. Příliš utažený obojek je pro zvíře nekomfortní, u příliš volného zase hrozí, že se pod něj zasekne tlapkou a dojde ke zranění.

Jakmile obojek kočce nasadíte, překontrolujte znovu, například po hodině, zda jí skutečně sedí – při navlékání se totiž mohla kroutit a hrbit. 

Pokud vybíráte obojek pro kotě, myslete na to, že velmi rychle roste. Těsnost obojku kontrolujte raději každý týden. 

Vybírejte podle účelu

Jak jsme nastínili výše, je dobré si promyslet, z jakého důvodu kočce obojek pořizujete. Existují samozřejmě běžné obojky bez zvláštního účelu, řada z nich ale dokáže plnit i jiné funkce, než je venčení.  

  • Antiparazitní obojky pro kočky

Pokud se vaše kočka ráda vydává za dobrodružstvím do přírody a kromě ulovených myší vám domů nosí i klíšťata či blechy, hodit by se vám mohl antiparazitický obojek. Ten obsahuje různé formy repelentů, které tyto nevítané návštěvníky kočičí srsti odpuzují nebo rovnou hubí. 

  • Reflexní obojky pro kočky

Kočky ožívají při setmění a noc je oblíbeným časem pro lov a toulky. Jenže v noci je také pro řidiče aut snazší kočku přehlédnout. Přesně z toho důvodu se tak vyplatí pořízení reflexního obojku či LED kroužku, který pomůže k tomu kočku spatřit i za snížené viditelnosti.  

  • Identifikační obojky

Obojky s adresou zajistí bezpečný návrat vašeho mazlíčka domů, pokud se zatoulá příliš daleko. Stačí vepsat správné kontaktní údaje a nálezce bude vědět, kde vás hledat. 

obojky pro kočky

 

K čemu jsou obojky s rolničkou?

Velmi oblíbenou variantou jsou i obojky s rolničkou. Nejedná se však jen o roztomilou ozdobu. Možná vás překvapí, že rolnička má i praktický účel. Brání totiž kočkám v lovení ptáků, které zvuk rolničky předem na nebezpečí upozorní. I v případě rolniček je třeba dát pozor na to, aby v ní kočce neuvízl například při škrábání drápek nebo se o ni nezachytila za plot.