Z důvodů velkého počtu objednávek se může dodání prodloužit. Děláme co to dá :) Děkujeme za pochopení.

10 rostlin, na které si dejte v domácnosti se psem a kočkou pozor

Pokojové rostliny dělají náš domov hezčí, čistí vzduch a často mají i mnohé další benefity pro lidské zdraví. Pokud však co nevidět přivítáte nového spolubydlícího v podobě kočky či psa nebo už s vámi dokonce bydlí, přesvědčte se, že budou tyto rostliny bezpečné i pro vaše mazlíčky. Spousta těch běžných pro ně totiž může být i smrtelně jedovatá!

nebezpecne-rostliny-pro-psy-a-kocky

1. Aloe vera

Aloe vera je oblíbenou rostlinou nejen z důvodů estetických, ale dokáže také pomoci při spálení sluncem nebo jiných poraněních kůže. Dobře se však ujistěte, že není v dosahu vašich zvířecích mazlíčků. Rostlina je totiž pro psy a kočky jedovatá a při pozření způsobuje velmi silné zvracení a průjmy.

nebezpecne-rostliny-pro-zvirata-aloe-vera

 

2. Tchýnin jazyk

Přestože název a možná i podoba této rostliny nezní zrovna lákavě, pokud by se přeci jen vašemu mazlíčkovi zalíbila, hrozí mu nadměrné slintání, zvracení a průjem.

3. Potos (šplhavnice zlatá)

Potos neboli šplhavnice zlatá je pokojovka oblíbená především pro svou nenáročnost. Zavěste ji však dostatečně vysoko, protože vašemu chlupáčovi může způsobit velmi závažné potíže v čele s žaludeční nevolností, zvracením, otokem v oblasti úst a jazyka či dušením a problémy s dýcháním.

4. Toulcovka

Toulcovka, nebo také lopatkovec, je díky svým sytě zeleným listům a bílým květům ozdobou mnoha interiérů. A přestože podle některých informací zvířatům hrozí zdravotní komplikace jen v případě pozření velkého množství listů, raději si na ni dejte také pozor. Kočkám a psům totiž může způsobit pálení v ústech, nadměrné slinění, sníženou chuť k jídlu, zvracení a dehydrataci.

5. Monstera

Krásné, velké a zajímavě tvarované listy monstery lákají mnoho pěstitelů, a tak se jedná o jednu z nejpopulárnějších pokojovek vůbec. Jenže je vzhledem k obsahu krystalů šťavelanu vápenatého jedovatá jak pro lidi, tak i pro zvířata. Způsobuje podráždění a otoky úst, pálení, nadměrné slinění a zvracení.

nebezpecne-rostliny-pro-zvirata-monstera

6. Tlustice

Masité, tlusté listy a snadná péče, kdy je téměř nemožné tuto rostlinu zabít, dělají z tlustice další oblíbenou ozdobu domovů. A přestože bývá někdy označována jako “rostlina štěstí”, pro vaše mazlíčky to neplatí. Pokud by si totiž pochutnali na jejích listech, hrozí zvracení, ztráta rovnováhy a v nejhorších případech i zpomalení srdečního tepu.

7. Hyacint

Nebezpečí této oblíbené jarní ozdoby domácností se skrývá v kořenech a cibulkách. Jejich pozření způsobuje těžké průjmy a zvracení, pálení v ústech a slintání. Pozor, do stejné rodiny rostlin patří i tulipány, takže i na ně si dejte pozor.

8. Difenbachie

Barevné velké listy a celková nenáročnost pěstování dělají z difenbachie oblíbenou pokojovku. Protože ale obsahuje kyselinu šťavelovou, při požití způsobuje zvířatům otoky úst a jazyka, zvracení a průjmy.

9. Vánoční hvězda

Vánoční hvězda je součástí tradic v období svátků a také krásná ozdoba všech stolů, ale jak mohou červené listy napovědět, i zde hrozí nebezpečí. A to v podobě mléčné tekutiny (latexu), která je pro psy a kočky jedovatá a může vyvolat zvracení či průjem, při styku s okem i zánět spojivek.

10. Kaktusy 

Za nebezpečné je třeba považovat i všechny druhy kaktusů. Jejich toxiny mohou způsobit záněty kůže a zvracení, při pozření trnů hrozí poranění hrdla a vnitřních orgánů. 

nebezpecne-rostliny-pro-zvirata-kaktus

Tip: Pokud nechcete, aby zvířata pojídala nebezpečné pokojovky, nabídněte jim alternativu v podobě rostlin, které jim neuškodí, případně jsou pro ně prospěšné. Pro kočky je to především speciálně jim určená tráva nebo šáchor. Bezpečný je i zelenec, maranta, africké fialky, voskovky či ledviník.