Trichobezoáry u koček: jaké mají příznaky a co na ně funguje?

Povědomé dávivé zvuky vašeho mazlíčka vedoucí k vyvržení smotku chlupů, který běžíte rychle z koberce (nebo hůře z postele) odklidit, je situace známá snad všem majitelům koček. A pokud jste se s ní ještě nesetkali, věřte nám, že na to dříve či později dojde. Trichobezoáry, jak se tento chomáč chlupů správně nazývá, jsou do jisté míry normální záležitostí, ale vést mohou i ke značným komplikacím. 

trichobezoary-u-kocek

Co je trichobezoár a co jej způsobuje?

Kočky jsou velmi čistotná zvířata a koupel potřebují opravdu zřídka, což patrně jako jejich majitelé oceňujete. Pokaždé, když si olizují kožich, ale spolu s nečistotami spolykají i spoustu vlastních uvolněných chlupů. V některých případech pokračují tyto chlupy dál do trávicího traktu, někdy se ale začnou hromadit v žaludku a vytvoří chomáč. Kočka jej pak spolu s trávicími šťávami vyvrhne. Jelikož prochází jícnem, poznáte jej podle podlouhlého válcovitého tvaru. 

Jak správně tušíte, náchylnější jsou vzhledem k příčině vzniku trichobezoárů dlouhosrsté kočky, ale určitě to neznamená, že těm krátkosrstým se tyto potíže vyhýbají. 

Kdy jsou trichobezoáry normální a kdy nebezpečné?

Pokud čas od času (méně než jednou za měsíc) vidíte svého mazlíčka vyzvracet chomáč chlupů, není to nic, čeho byste se měli obávat. Chlupů se tak zbavuje přirozenou cestou a i když je to nepříjemné a může to ve vás vyvolávat pocity strachu, neznamená to pro kočku nebezpečí. 

Jiná situace nastává v případě, že je zvracení častější, nebo pokud se kočka dáví, ale nedaří se jí chuchvalec vyvrhnout. To totiž může značit, že se chlupy v žaludku nahromadily v takové míře, kdy neprojdou ven ani jednou stranou. V těchto situacích už je nasnadě návštěva veterináře a vše může vyústit až v chirurgický zákrok. 

trichobezoary-u-kocek-2

Jaké jsou příznaky trichobezoárů?

Poznat trichobezoár většinou není složité a vyzvracený chomáč chlupů je důkazem více než zřejmým. Jak jsme ale popsali výše, mnohem nebezpečnější jsou situace, kdy se ven vůbec nedostane. Kromě dávení a kašlání “bez výsledku” na něj mohou upozornit i tyto symptomy:

  • ztráta chuti k jídlu

  • pokles aktivity až letargie

  • zácpa či průjem

  • nadměrná konzumace kočičí trávy

  • bolesti břicha a citlivý žaludek

Trichobezoáry a vhodná prevence

Dobrou zprávou je, že existuje spousta cest, jak trichobezoárům předcházet a snížit četnost zvracení.

1. Věnujte větší pozornost péči o srst kočky

Jestli jste doposud sahali po kartáči jednou za pár týdnů, vyčesávejte svému mazlíčkovi chlupy častěji (i když to někdy může být boj). Zbavíte jej tak uvolněných chlupů a méně jich spolyká.

2. Sledujte její návyky

Kočky jsou velmi čistotná zvířata, ale čeho je moc, toho je příliš, a v některých případech to mohou s péčí o svou srst přehánět a zhoršovat tak situaci s trichobezoáry. Pokud se na kožíšku objevují tenké chlupy nebo dokonce holá místa, je čas navštívit veterináře.

3. Zvyšte podíl vlhké stravy

Kočky nepijí tolik vody jako například psi, její nedostatek je však také příčinou těchto problémů. Suché granule tak nestačí a je třeba začlenit i mokré krmivo. Nechtěným chomáčům chlupů také pomohou zabránit i nejrůznější pamlsky, na kterých si váš čtyřnohý kamarád pochutná, a navíc svým složením fungují jako prevence.

4. Zařaďte speciální krmivo

Pokud sledujete nadměrnou produkci trichobezoárů, můžete zvolit i granule speciálně určené pro tyto obtíže. Vždy je však dobré se před jejich zařazením poradit s veterinářem.

5. Pořiďte kočičí trávu

Aby probíhalo čištění kočičího žaludku bez problémů, nabídněte své kočce vždy dostatek trávy, která jí s trávením pomůže.

trava-pro-kocky