Průvodce chovem králíků: od výběru plemene po zařízení klece

Jsou neuvěřitelně roztomilí a v porovnání s mnoha jinými druhy zvířat stále poměrně nenároční, a to i po finanční stránce. I to dělá z králíků velmi oblíbené domácí mazlíčky. Co všechno byste před jejich pořízením měli zvážit a jaký druh pro vás bude nejvhodnější?

kralik

1. Druhy králíků

Králíci se nejčastěji dělí podle velikosti, a to na velké, malé, střední a zakrslé, kterým je tento článek věnován především, protože hlavně oni si našli místo v mnoha bytech a jsou chováni pro radost, ne pro užitek. Dále se můžete setkat i s jejich dělením podle délky srsti

  • Zakrslý beránek

Toto plemeno poznáte podle dlouhých, převislých uší. Má středně dlouhou srst, patří k větším druhům zakrslých králíků a platí za jedno z nejpřítulnějších a nejklidnějších plemen.

  • Zakrslý rex

Rexové vynikají velmi příjemnou a hebkou srstí a mají zvídavou a aktivní povahu. 

  • Zakrslý teddy

Velmi drobný králík s dlouhou a huňatou srstí, to je teddy. Potěší vás milou a klidnou povahou, avšak toto plemeno nezřídka trpí nejrůznějšími zdravotními neduhy. 

  • Zakrslý hermelín

Hermelína poznáte podle čistě bílé srsti, krátkého ocásku, menších vztyčených uší a červených nebo modrých očí. 

2. Chování a socializace

Králíci jsou často vykreslováni jako zvířata, která je vhodné chovat samostatně. Pravdou ale je, že kamarády stejného druhu ocení. Doporučováno je chovat je proto alespoň ve dvojici. Důležité je jim věnovat dostatek pozornosti, jde o společenská a mazlivá zvířátka, která ocení blízký kontakt.

3. Klec a prostředí

Králíky je možné chovat ve vnitřním i venkovním prostředí. Při umisťování klece vezměte v potaz, že tato zvířata nemají ráda průvan, vhodné není přílišné teplo. Minimální rozměry klece by měly být 100×50×50 cm. V kleci nesmí chybět napaječka, stojan na seno, toaleta, hračky a vhodný je také úkryt. Králíci však milují pohyb, a tak je důležité nechat je proběhnout ve volném prostoru. Jen si dejte pozor na okusování nábytku nebo nejrůznějších drátů. 

4. Výživa a stravování

Základem stravování je pro králíky seno, k němuž by měli mít vždy přístup. Přidejte také suché krmivo v podobě granulí, ideálně takové, které má dostatek vlákniny a obilovin. Přidat můžete i čerstvou zeleninu a ovoce, ale berte je spíše jako pamlsek. Vhodná je například mrkev, jablka nebo salát. 

Klíčové informace

Hmotnost

1–2 kg

Délka života

68 let

Zbarvení

různé

Povaha

společenská, klidná, zvídavá