Vše, co potřebujete vědět o chovu a druzích morčat

Přemýšlíte, že se zrovna morče stane novým obyvatelem vaší domácnosti? Ačkoliv jde o poměrně nenáročného mazlíčka, existuje celá řada věcí, které byste měli vědět a zvážit. Poradíme, jaký druh vybrat a na co se připravit.  

morcata

1. Druhy morčat

Morčata můžeme dělit na několik druhů podle délky srsti, a to na krátkosrstá a dlouhosrstá. Samostatnou kategorií jsou pak různé speciální druhy, kam patří například morčata bez srsti nebo obří plemena.

K nejoblíbenějším druhům morčat patří:

  • hladké morče

Hladká morčata patří mezi krátkosrsté druhy a jsou populární díky své nenáročné povaze i dlouhověkosti. 

  • rozety (habešská morčata) 

Tento druh poznáte podle typických rozet (vírů) v srsti, kterých má mít až 8. Dalším poznávacím znamením jsou pak zvuky, které tento druh vydává. 

  • peruánec

Peruánci se řadí mezi dlouhosrstá plemena, která tak vyžadují o něco více pozornosti a péče, abyste předešli zacuchávání. 

  • šeltie

Podobně je na tom i šeltie, které dlouhé chlupy rostou směrem z obličeje. I zde se tak připravte na o něco náročnější péči. 

  • rex

Rexové mají krátkou a hrubou srst a svým vzhledem se ostatním druhům trochu vymykají. Oblíbené jsou pro svou mazlivou povahu.  

2. Chování a socializace

Stejně jako spoustě dalších druhů malých zvířat bude i morčatům vyhovovat společnost. Pokud netoužíte po mláďatech, pořiďte si morčata stejného pohlaví, nejjednodušší to budete mít se dvěma samičkami. Jejich aktivní čas nastává ve dne. Protože jde o velmi společenská zvířata, ocení vaši pozornost, ať už jde o hraní, či mazlení. 

3. Klec a prostředí

Morčata jsou nejčastěji chována v kleci s pevným dnem, kterou umístěte na místo bez průvanu a přílišného tepla. Pro pár morčat by měla mít rozměry alespoň 120×60×45 cm, ale samozřejmě platí, že čím více prostoru jim nabídnete, tím lépe. Co se týče vybavení, každému morčeti pořiďte samostatný domeček pro trochu soukromí, hračky a tunely, nesmí chybět dostatečně těžká miska a napáječka na vodu. Přidat můžete i toaletu. Dno klece vystelte měkkou podestýlkou, například hoblinami. Klec pravidelně čištěte, alespoň dvakrát do týdne. 

4. Výživa a stravování

Morčata jsou býložravci a základem jejich potravy je seno, které slouží i k obrušování zubů. Doplňte jej vhodnými granulemi nebo směsmi, přidat můžete i zeleninu a ovoce na přilepšenou, vhodná jsou například jablka nebo kapusta. Důležitý je pro morčata také dostatek vitamínu C, který bývá součástí krmiv, případě jej lze podávat samostatně. 

Klíčové informace

Hmotnost

0,91,2 kg

Délka života

57 let

Zbarvení

různé

Povaha

společenská, aktivní, přítulná