Britská krátkosrstá kočka: nenáročná a rozkošná společnice (téměř) pro každého

Britská krátkosrstá kočka

Chystáte se pořídit si svou úplně první kočku? Nebo už doma nějaké zvířecí mazlíčky máte a hledáte dalšího, který se s nimi bez problémů snese? Trávíte spoustu času v práci a potřebujete chlupáče, jemuž to nebude vadit? Ve všech těchto případech bude britská krátkosrstá kočka vhodnou volbou. 

Klidná a svéhlavá královna 

Ačkoliv by se mohlo zdát, že původ koček je díky názvu plemene jasný, patrně vás překvapíme. Do Anglie totiž přímé předky těchto koček přivezli Římané a na ostrovech se díky jejich povaze (ale i loveckým schopnostem) staly velmi oblíbené. A to platí dodnes. Britské kočky patří k nejběžnějším kočičím plemenům. Svůj vliv na to má jejich hustá a plyšová srst, kulatá hlava a pronikavé oči, ale také jejich povaha. Jsou nekomplikované, relativně klidné a společenské, takže se hodí i pro začínající chovatele. Bez potíží se snesou s ostatními zvířaty včetně psů a hodí se i k dětem. Pokud ale vyrazíte na víkend pryč, hravě se bez vás obejde. Nečekejte tedy mazlíka, který se vám nehne z klína a bude vás nadšeně vítat u dveří. Britky si většinou vystačí samy a vy budete muset čekat, kdy se jim zachce se vám věnovat. 

Chlupáč v pestrých barvách

Britské kočky poznáte podle jejich pevné stavby těla, kulaté hlavy a buclatým tvářím, které jim vtiskávají roztomilý výraz. Ačkoliv mají hustou srst, péče o ni není nijak náročná a stačí ji jednou za dva až tři týdny vykartáčovat. Velmi zajímavé je jejich zbarvení. Nejčastěji jsou k vidění v oblíbené modrošedé variantě či s “whiskas” kresbou, ale jejich srst může hrát i béžovými, skořicovými, lila či čokoládovými tóny. 

Ať už si vysníte jakoukoliv barvu srsti, vzhledem k vysoké popularitě tohoto plemene nejspíš nebude problém britskou kočku podle vašich představ sehnat. 

Klíčové informace

Hmotnost

3-8 kg

Délka života

13-17 let

Srst

krátká, hustá

Povaha

klidná, nekonfliktní, přátelská

Péče o srst a tělo

nenáročná