Ragdoll: společenské a mazlivé plemeno s modrýma očima

ragdoll-plemena-kocek

V překladu z angličtiny znamená slovo ragdoll hadrovou panenku, což toto plemeno skvěle vystihuje. Ačkoliv patří k největším plemenům vůbec, jsou “ragdollky” neuvěřitelně mírné, společenské a jedná se o perfektního rodinného mazlíčka. Vyšlechtěny byly sice v USA až v 60. letech minulého století, rychle si ale našly cestu do domácností po celém světě a hned 3 ragdollky má doma například zpěvačka Taylor Swift. 

Hedvábná srst a uhrančivé oči

Klidná a přátelská povaha se odráží už na vzhledu koček ragdoll. Jsou sice velké a svalnaté, ale roztomilý vzhled jim dodává huňatá a hedvábně hladká srst podobná té králičí a také pronikavě modré oči, typický znak ragdollů. Navzdory délce srsti se nemusíte obávat přílišného línání, pravidelnou péči však srst samozřejmě vyžaduje. Zvláštností jsou také delší zadní končetiny, což vytváří dojem šikmé linie hřbetu. Ragdollky se objevují v šesti základních barvách, které zahrnují čokoládovou, červenou, lila, modrou, krémovou a černohnědou (seal). 

Ragdoll jako rodinný přítel

Pokud hledáte kočku, která bude milovat společnost a oblíbí si celou vaši rodinu včetně dětí a zvířat, je to právě ragdollka. Je velmi trpělivá, klidná, milující a loajální, ráda se přijde pomazlit a usne vám v klíně, kde bude nadšeně příst. Stejně tak vám ale bude sekundovat při běžných činnostech a v tomto ohledu je její charakter často přirovnáván k tomu psímu. Problém jí nedělá ani naučit se chodit na vodítku. Pokud býváte často dlouho mimo domov, pořiďte jí dalšího kočičího kamaráda, společnost by jí totiž chyběla. Hodí se i do bytu, navzdory mírné povaze jí ale nezapomeňte pořídit dostatek hraček

Protože se jedná o poměrně mladé plemeno, není ještě tolik rozšířené, což se odráží v poněkud vyšší ceně ragdollů, která se pohybuje od 15 tisíc korun výše. 

Klíčové informace

Hmotnost

6-10 kg

Délka života

12-18 let

Srst

dlouhá

Povaha

společenská, milující, klidná, mírná

Péče o srst a tělo

náročná