Babesióza u psů

Babesióza je pro psy nejvíce rizikové onemocnění přenášené klíšťaty, ale především pak pijákem lužním. Onemocnění se nevyhýbá ani lidem, ovšem psí organismus lépe přijímá větší počet babesií (což jsou prvoci přenášení klíštětem, původci nemoci). Babesióza je systémová, postihuje více oblastí a její příznaky jsou různorodé. Jak se chránit a jak rozeznat včas, že se něco děje?

babezioza

Babesióza: Příznaky onemocnění od nevolnosti až po ochrnutí

 Babesia canis a Babesia gibsoni jsou dva prvoci, kteří jsou přenášeni klíštětem a pijákem. Přenášení prvoci napadají červené krvinky, ve kterých se množí. Příznaky jsou velmi různorodé, někdy jsou zvířata dokonce bez příznaků a že šlo o prodělané onemocnění prozradí až pozdější únavový syndrom a krevní testy.

  • Akutní průběh se projevuje nechutenstvím, skleslostí, horečkou. Po dvou až třech dnech se objevuje krev v moči, zvětšení sleziny, žloutenka. Ztracené červené krvinky napadené prvokem organismus pozná únavou, dušností, projevy chudokrevnosti.

Rizikové je onemocnění u starších psů, štěňat, či chronicky nemocných psů, kde akutní stádium může končit smrtí.

  • Psi v dalších dnech trpí záněty žaludku, záněty v tlamě, záněty svalů, postižení centrální nervové soustavy pak vede i k obrnám, epileptickým záchvatům. Veterinář diagnostikuje tuto nemoc z krevních testů, kdy uvnitř červených krvinek jsou známky parazitů a také jsou zvýšené jaterní testy.

Inkubační doba je 10 – 12 dní (neměl pes s těmito příznaky před více než týdnem pijáka lužního nebo klíště? je otázka, kterou bychom si mohli v klíšťové sezóně klást)

Babesióza: Léčení

Léčba plně propuknutého onemocnění je velmi drahá, léky se vozí ze zahraničí, a ačkoliv jsou dobře účinné, nejsou vždy dobře snášeny a mají závažné vedlejší účinky.  Důležitá je tedy prevence vhodnými psími antiparazitickými prostředky, na našem eshopu pořídíte i repelentní prostředky pro lidskou ochranu.

Pokud se již nezvané návštěvě na kůži nevyhnete, je dobré pořídit si případně laboratorní vyšetření klíštěte nebo pijáka (z rizkové oblasti) na riziko přenosu onemocnění, protože v prvních fázích onemocnění je nemoc ještě dobře zvladatelná běžnými prostředky. Klíště se snažte odstranit bezpečným způsobem pomůckami pro jemné odstranění parazitů.

OČKOVÁNÍ: Vyplatí se? Do rizikových oblastí ano, mírní průběh nemoci

Proti babezióze je dostupné očkování, které se u nás běžně nepoužívá, na vyžádání ho však lze objednat u veterináře. Nezabraňuje onemocnění, ale jen mírní případný průběh a působí po dobu 6 měsíců. Vyplatí se tedy, pokud jedete do rizikové oblasti s prokázaným výskytem babesiózy a chcete mít větší  jistotu.

Babesióza: U nás riziko není velké, Chorvatsko a Polsko je na tom hůř

Nejčastěji se s nákazou setkáme ve středomořských oblastech, pár případů bylo zaznamenáno v Polsku, Rakousku a  Německu, ale také na Slovensku.  Riziková jsou místa kolem velkých řek, u kterých se vyskytuje nejčastější přenašeč – piják lužní.

Víte, že:

  • - babesiosa se u nás vyskytla poprvé kolem roku 2000?
  • - tato nemoc je stále mezi importovanými infekcemi a dbát její prevence by měl každý, kdo cestuje do rizikových oblastí
  • - v případě příznaků po návštěvě rizikového místa (konkrétní země, lužní lesy, vody) neporodleně veterináře upozorněte, že máte důvodné podezření na tuto nemoc