Nezmeškej akci na Zásilkovnu za akčních 45 Kč pro objednávky do 15 kg

Co jsou lízací podložky pro psa a k čemu jsou dobré?

Lízací podložky jsou aktuálním hitem mezi majiteli psích mazlíčků a není divu, přinášejí totiž čtyřnohým kamarádům celou řadu benefitů. Ještě jste o nich neslyšeli a netušíte, co se vlastně za tímto názvem skrývá? Tento ultimátní průvodce lízacími podložkami pro psy osvětlí všechny běžné otázky. 

lizaci-podlozky-pro-psy

Co jsou lízací podložky pro psy?

Lízací podložky vypadají přesně tak, jak si je patrně představujete. Jedná se podložky nebo mělké misky velikosti talíře (v nabídce jsou ale různé rozměry i široká škála tvarů), nejčastěji ze silikonu, které jsou opatřeny texturovaným povrchem se vzory. Tím vytvářejí jakési bludiště. Primárně jsou určeny k tomu, aby z nich pes jedl, což mu právě výstupky a vzory ztěžují a zabraňují tak hltání.  

lizaci-podlozka-modra

Jaké jsou výhody lízacích podložek?

Olizování je pro psy uklidňující a příjemnou aktivitou, při které vylučují endorfiny –⁠ hormony štěstí. Lízací podložky tak představují skvělou zábavu, ale jsou užitečné i z mnoha dalších důvodů!

  • Snižují stres a úzkost

Lízací podložky nabízejí psovi rozptýlení a uklidní ho v náročných situacích, jako je například koupání, česání, nebo ve chvílích, kdy opouštíte domov. 

  •  Zamezují hltání

Pokud máte pejska, který nedokáže jíst pomalu a vše má zhltnuté během několika vteřin, lízací podložka se vám bude hodit. Díky tomu, že pes musí vyvinout určitou snahu k tomu, aby se k jídlu dostal, se celý proces zpomaluje. Navíc je podporována tvorba slin, což vede k lepšímu rozkládání potravy. To spolu s pomalejší konzumací pro vašeho psa znamená menší riziko nadýmání a lepší trávení potravy. 

  • Zabaví

Nový zážitek při krmení bude vašeho psa bavit. Podložky zaměstnají mozek psa a zamezí nudě, která je častou příčinou destruktivního jejich chování. 

  • Podporují zdraví ústní dutiny

Drážky a vzory na podložkách ale mají i jiný účel než jen zpomalení krmení. Fungují také jako čistič jazyka psa a pomáhají s odstraněním bakterií. Zvýšená tvorba slin pak podporuje zdraví zubů a dásní, což ve výsledku vede ke zlepšení stavu úst psa. 

interaktivni-podlozka

Tip: Podložka může také sloužit k nanesení zubní pasty pro zvířata, kterou se pes bude snažit olíznout a zároveň si tak vyčistí chrup.

Pro jaké pokrmy se podložka hodí?

Podložky jsou určené především pro vlhké nebo přímo mokré pokrmy. Ideální konzistence je, když se dané krmivo dá rozmazat nožem. Není tedy vhodné jídlo příliš pevné, ani příliš tekuté. Omáčky, paštiky, kapsičky, jogurty – to vše můžete využít. 

Spoustu lízacích podložek je také možné umístit do mrazáku. Naplňte ji tedy dobrůtkou a zmrazte! Zabaví tak psa na ještě delší dobu. 

Jak správně vybrat lízací podložku?

Existuje řada různých podob lízacích podložek a spousta parametrů, podle kterých je vybrat. Zohledněte velikost svého psa (malé podložky pro obří plemena nebudou tím pravým) a přizpůsobte mu i složitost vzorů, které na podložce najdete. Pro štěňata bude vhodnější jednodušší textura, pokud už kupujete několikátou verzi, sáhněte po těch složitějších. Zaměřte se také na to, aby pokožka byla vybavena systémem proti klouzání po podlaze – například přísavkami. 

lizaci-podlozka-zelena

Jak lízací podložky čistit?

Texturovaný povrch podložky poněkud ztěžuje její čištění. Ideální je tedy vybrat takovou, kterou je možné vložit do myčky a přenechat práci jí. Pokud myčku nádobí nemáte, postupujte následovně. Nejprve nechte podložku chvíli odmočit v teplé mýdlové vodě. Poté už nezbyde nic jiného, než z ní všechny zbytky krmiva ručně vydrhnout.