Jak umývat psího parťáka aneb tipy pro správné šamponování

Mytí psa šamponem je nezbytné pro jeho zdraví, dobrou kondici srsti, zbavení se špíny a parazitů a celkové udržování mazlíčka (i vašeho domova) v čistotě. Patrně si jej ale vy ani váš chlupáč zrovna neužíváte. Jak udělat šamponování o něco snesitelnější a hlavně skutečně efektivní? Držte se těchto tipů. 

koupání psa

Jak často psa koupat?

Obecně můžeme říct, že většině psů bude stačit mytí jednou za měsíc. Přihlédnout byste ale měli k několika důležitým faktorům, které frekvenci mytí ovlivňují:

  • Plemeno psa –⁠ záleží zde především na délce a podobě srsti. Dlouhosrstí pejsci vyžadují o něco častější péči než ti krátkosrstí, stejně jsou na tom ale i “naháči”. 

  • Alergie a citlivá pokožka –⁠ pokud vašeho mazlíčka trápí některé z těchto problémů, poraďte se raději ohledně mytí se svým veterinářem. 

  • Životní styl –⁠ a mnohdy vám s určením, jak často psa koupat, pomůže selský rozum. Vyválí se váš chlupáč rád v každém bahně a přitom s vámi spí v posteli? Pak je namístě častější mytí. Pokud se ale špíně vyhýbá a většinu času tráví doma, nejspíš vám stačí vzít do ruky psí šampon jednou za půl roku. 

koupání psa

Co budete k mytí potřebovat?

Před koupáním zajistěte následující:

  • Vhodné místo

Zde mají výhodu majitelé menších plemen, kteří mohou využít třeba i umyvadlo. Další možností je pak vana či sprchový kout (pozor však na možné poškrábání povrchu vaničky), případně pak speciální vany přímo určené na koupání psů. Variantou je i zahrada, pozor však na to, aby nebylo venku příliš chladno či naopak horko. 

  • Kartáč

Jak si povíme dále, kartáčování psa je při koupeli nezbytným krokem. 

  • Kosmetika

Neobejdete se bez vhodně zvoleného šamponu určeného přímo pro psy (vybírat můžete podle barvy a stavu srsti či kůže), v ideálním případě jej doplňte kondicionérem. Nepoužívejte šampony určené pro lidi. Psi totiž mají jiné pH kůže a “lidské” šampony by jejich pokožku zbytečně vysušovaly. 

  • Ručník

Zvolit můžete běžný ručník nebo speciální vysoce absorpční variantu

  • Domácí oblečení

Je lepší se připravit na to, že se při koupání psa zašpiníte, nebo minimálně zamokříte a obléknout vhodné oblečení. 

Ovládněte techniku

Vše je připraveno? Tak jdeme na to! Postupujte podle následujících bodů:

  1. Nejprve psa vykartáčujte. Zacuchané chlupy totiž zadržují vodu, což může způsobit podráždění pokožky. 

  2. Použijte jen vlažnou vodu.

  3. Začněte s šamponováním. Vytvořte jemnou pěnu a masírujte celé tělo psa. Někteří odborníci doporučují psa šamponovat dvakrát. Poprvé se zbavíte největší špíny, ve druhém kroku se očistí kůže a odstraní se zbývající nečistoty. 

  4. Na závěr si nechte mytí hlavy psa. I ta potřebuje očistit, zároveň je ale třeba dávat si pozor, aby se šampon nedostal do očí, uší nebo nosu. Nejlépe vám k tomu pomůže žínka, kterou nejprve namočíte do vody s šamponem, poté ji navlhčenou čistou vodou využijete k opláchnutí hlavy psa. 

  5. Opláchněte šampon, naneste kondicionér a nechte působit dle pokynů na přípravku. 

  6. Důkladně psa opláchněte. Zbytky kosmetických přípravků by opět mohly způsobit podráždění kůže. 

  7. Osušte psa ručníkem a následně nechte oschnout na vzduchu. Během toho jej znovu vykartáčujte. 

  8. Odměňte svého mazlíčka pamlskem!

 

Jak si poradit s pejskem, který nesnáší vodu?

Zatímco někteří psi vodu milují, jiní se už při chystání ke koupeli raději schovají pod stůl. Pokud váš pes snáší mytí špatně, důležité je spojit mu tuto činnost s pozitivními asociacemi. Už před začátkem mu nabídněte pamlsek, během koupání jej chvalte a komunikujte s ním. Dobrým tipem je také zapojení dalšího člověka, který jej bude držet a chlácholit. Nezapomeňte psa po mytí odměnit další dobrůtkou! Aby si co nejdříve na umývání zvyknul, začněte s koupáním už od štěněte.