Jak naučit kočku používat kočičí dvířka?

Kočičí dvířka umožní vaší kočce dobrou samo obslužnost. Vyplatí se je instalovat k místnosti, ve které má kočka svou toaletu a přitom hrozí, že dveře zůstanou, byť omylem zavřené. Dveře do verand, na terasy nebo i ven na zahradu, pro snadnou cestu ven. Pro venkovní kočky jsou pak dobrým únikovým prostorem do chráněných částí budov, garáží apod., před predátory nebo psy.

dvirka-kocka

Jak ale kočku naučit používat dvířka?

Dvířka pro kočku jsou věcí rafinovanou a nemají-li magnetický úchyt, volně průchozí dvířka, kočka velmi snadno n a jejich funkci  přijde i sama od sebe. Stačí jí ukázat, že se dvířka otvírají a nechat ji novou věc řádně prozkoumat čichem.

Dvířka s magnetickým úchytem či zámkem už vyžadují drcnutí hlavou… Nejde to tak snadno, případně se kočka musí naučit vyžívat obojek s magnetickým odemykáním. To je vhodná možnost, pokud kočce otvíráte prostor ven na zahradu.

TIP pro magnetická dvířka…

...zkuste dočasně magnet přelepit lepící páskou, dvířka půjdou snadněji. Postupně můžete magnet znovu odhalit ve chvíli, kdy kočka už dvířka používá s lehkostí a jistotou.

Takže:

Kočičí dvířka: POSTUP PRVNÍ: Pro odvážné kočky

  • Ukazujte kočce rukou, že se dvířka otvírají a zavírají.
  • Ukazujte ji, kam dvířka vedou
  • Zkuste ji nalákat na pamlsek v části za dvířky a za úspěšné projití ji pochvalte…

Nejde to?

  • Společně s ní zkuste dvířka otevřít, vezměte kočku do ruky a jemně ji dvířky prostrčte.
  • Odměňte ji pamlskem a zkuste znovu postup opakovat.
  • Nenechávejte dvířka hlasitě spadnout, zvuk tlumte, aby kočku zbytečně nevylekal.

Stydlivé kočky, aneb nechtějte všechno hned!

Často se stává, že kočka vypadá, že postup příliš nechápe, ale jen co se nebudete dívat, ráda to vyzkouší a dokáže dvířka používat velmi rychle.

Kočičí dvířka: POSTUP DRUHÝ: Pro opatrné kočky

Jestliže je kočka stále opatrná, první postup se neukázal jako účinný, nebo jasně víte, že vaše kočka patří k těm extrémně bázlivým, pak vyzkoušejte postup jiný.

  • Nechte dvířka pootevřená, zajistěte je zasunutím vhodné zarážky. Škvíra cca 10 cm by mohla stačit pro to, aby kočku lákalo se protáhnout. Záleží na velikosti vašeho plemene.
  • Postupně dvířka snižujte, kočka se tak naučí, že musí vyvinout nějaké úsilí k otevření dvířek a přitom je to stále bezpečné.

Kočičí dvířka mají dlouhou životnost, jsou vyrobená z kvalitního plastu a budou vám sloužit dlouhá léta. Pokud by se rozbil zámek nebo magnetické úchyty, v nabídkách výrobců jsou stále náhradní díly, tunely pro širší dveře, nebo zámky, obojky pro spouštění zámečků.