Nezmeškej akci na Zásilkovnu za akčních 45 Kč pro objednávky do 15 kg

Kočka loví hmyz: Může jí to ublížit?

Kočky milují hmyz! A takovou pěknou chlupatou masařku považují za pochoutku. Může pojídání hmyzu kočce ublížit? Kočky jsou šelmy s hlavou naprogramovanou k lovu, takže cokoliv se kolem nich mihne, je potenciální dobrou kořistí. A mouchy, co si budeme povídat, patří do kočičího jídelníčku odnepaměti.

kocka-lovi-hmyz

KOČKA LOVÍ MOUCHY: Vždyť jsou to přenašečky nemocí!

To je určitě pravda. Mouchy při svých toulkách navštěvují všechno, od luxusních pochoutek po hnijící potraviny, maso, výkaly a dá se říci, že čím více zápachu, tím lépe. Tak se mouchy stávají i možnými přenašeči salmonely, listerie, campylobakterií nebo různých stafylokoků. Výčet přenášených nemocí je mnohem širší.

Neexistují však žádné vědecké studie, které by prokázaly přímou souvislost s onemocněním koček přenesených napřímo snědeným hmyzem. Též nehrozí riziko, že v kočce vyrostou červy z vajíček, které má moucha v sobě (a maso s nakladenými vajíčky již kočky odmítají žrát). Jediné přímé nebezpečí od much kočkám hrozí, pokud se zraní a nemají přístup k ošetření a do jejich infikovaných ran mouchy nakladou vajíčka. Což se stává toulavým kočkám.

Vaše kočka se může ze svých toulek bezpečně vracet domů, jak se jí jen zlíbí, dvířka pro kočky jsou pohodlná pro vás i kočku.

KOČKA LOVÍ HMYZ: Co když je hmyz otrávený?

Větší riziko, než že kočka zemře na salmonelu po požití mouchy, jsou problémy po požití hmyzu, který je otrávený nebo přiotrávený oblíbenými insekticidy používanými v domácnosti. Často jsou tyto přípravky pro kočky vyloženě toxické! Riziko, že pak kočka pozře přiotrávenou mouchu je velké, i když pro pořádnou otravu by musela sníst více kusů hmyzu. Při hubení hmyzu tedy dávejte na kočky pozor a nedovolte jim v tu dobu lovit.

Odčervení jako řešení: Pro jistotu....

Pro větší jistotu dbejte u koček na pravidelné odčervování a to i u těch, které žijí v domácnosti. Nejde ani tak o mouchy a jejich lahůdky, ale o celkovou ochranu proti parazitům. Děláme si hlavu s mouchou, ale tasemnice je mnohem blíž! Teoreticky si můžeme vajíčka tasemnic přinést zvenku na botech. Infekce pak pochází od procházejících psů nebo cizích koček.  Pravidelně odčervované kočce nákaza nehrozí.

Jaký hmyz kočkám nejvíc chutná? Ačkoliv některé kočky jen rády loví, ale nežerou…

  • Moucha domácí
  • Masařky
  • Moli
  • Komáři
  • Motýli a noční můry

A co BODAVÝ HMYZ?

Příroda velí kočce dávat si pozor, výstražné zbarvení hmyzu kočky většinou respektují, ale přesto, pokud se stane omyl, pro příště si již pamatují, že vosy ani včely nelovit! V případě, že kočku bodne vosa nebo včela, místo chlaďte. V případě, že kočka otéká nebo bodnutí bylo v oblasti krku, zároveň s chlazením pospíchejte k veterináři.

 TIP: A když není hmyz, postačí i hračky, no ne? Nebo parádní udice pro kočky, se kterou si užijete hodně zábavy, z člověčího úhlu pohledu tu je velká výhoda, jste daleko od ostrých drápků v plném zaujetí lovem.