Osmák degu: inteligentní “veverka”, která chápe povely

Někomu připomíná veverku, někomu činčilu, jinému křečka. Ačkoliv s nimi má pár společných znaků, osmák degu je originální a svůj. A právem patří k oblíbeným domácím mazlíčkům. Je poměrně nenáročný, společenský a zároveň velmi inteligentní. Že by to mohl být ideální nový obyvatel vašeho bytu? Je to možné, pojďte ale nejprve zjistit, co všechno jeho chov vyžaduje.   

osmak-degu

1. Vzhled osmáků

Osmák pochází z Jižní Ameriky a v kombinaci s jeho vzhledem se mu proto někdy také přezdívá chilská veverka. Ačkoliv můžete narazit na nejrůznější barevné varianty, nejčastěji je šedý. Dorůstat může délky až 15 cm. Pozor si při manipulaci dejte na jeho ocásek, který je citlivý a osmák o něj může poměrně snadno přijít. 

2. Chování a socializace

Ve volné přírodě se osmáci vyskytují ve větších skupinách, a tak je optimální pořídit si je rovnou alespoň v páru. Bez problémů se spolu snese i více samců, což je praktické, pokud netoužíte po mláďatech. Na rozdíl od některých dalších hlodavců jsou osmáci aktivní během dne, takže vás nebudou rušit v noci a užijete si jejich čilou a hravou povahu. Jak už jsme zmínili, jde o vysoce inteligentní tvory, kteří mohou dokonce reagovat na některé povely

3. Klec a prostředí

Pro chov osmáků se doporučuje terárium nebo odolná klec. Protože jde o velmi zdatné hlodavce, zapomeňte na plastové dno, příliš dlouho by nevydrželo. Veškerá výbava by měla být ze dřeva či kovu. Rozměry klece pro pár osmáků by měly být minimálně 80×60×60 cm. Důležité je myslet na to, že milují šplhání do výšky, tomu byste měli přizpůsobit i výbavu. Nezapomeňte na houpačky, větve, plošiny, hamaky, kolotoč a samozřejmě také domeček, misky a vhodnou podestýlku, například hobliny nebo dřevěné peletky. 

4. Výživa a stravování

Osmáky můžete krmit speciálním krmivem pro osmáky a vždy by také měli mít k dispozici čerstvé seno. V menším množstvím jim můžete přidat také čerstvou zeleninu. Chutná jim i ovoce, avšak vzhledem k jejich náchylnosti k cukrovce není příliš vhodné. Přidat ale můžete větvičky ovocných stromů na okusování. 

5. Hygiena a péče o srst

Podobně jako třeba u činčil by v základní výbavě klece neměla chybět vana pro písčitou koupel. Nezapomeňte také vyměňovat pravidelně vodu a podestýlku. 

Klíčové informace

Hmotnost

170–300 g

Délka života

až 10 let

Zbarvení

převážně šedé

Povaha

inteligentní, aktivní, společenská