Majestátní, klidné a samostatné: seznamte se s plemenem koček birma

Posvátná kočka z Barmy – i tak je někdy plemeno birma nazýváno. Právě tam byly původně chovány jako chrámové kočky a celé generace je obdivovaly pro jejich vznešený vzhled i klidný a mírný temperament. Do Evropy přišly na začátku 20. století, během druhé světové války však málem vyhynuly. A i dnes patří, především v našich končinách, k těm vzácnějším, což se odráží i v jejich ceně. Birmy ale lidem rozhodně mají co nabídnout. 

birma

Hravý a bezproblémový mazel

U spouty kočičích plemen se vnitřní šelma projevuje výrazně a často. Birmy jsou však kočky klidné, mírné, tiché a velmi přátelské ke všem členům rodiny. Včetně ostatních domácích mazlíčků. Birma nebude neustále vyžadovat vaši pozornost, určitě jí však pořiďte kočičího kamaráda, s nímž se dostatečně zabaví. Přestože nemají silný lovecký pud, rády si hrají. Ocení především interaktivní hračky. Toto plemeno se svými vlastnostmi hodí takřka do každé rodiny a zvládnou jej i ti, kteří se chystají pořídit si svou první kočku. Jedná se o dlouhověké plemeno a společnost vám může dělat i 15 let. 

Okouzlující srst a modré oči

Jednou z největších kočičích celebrit je Choupette, kočka slavného návrháře Karla Lagerfelda. A není překvapením, že tato hvězda sociálních sítí je plemene birma. Svým vzhledem na sebe totiž dokáže upoutat pozornost. Blankytně modré oči, elegantní bílá nebo krémová srst s delšími chlupy v okolí krku a tmavší zbarvení špičky ocasu, tlapek, hlavy i uší z nich dělají skutečné královny. Přestože jejich hedvábná srst působí dojmem, že vyžaduje každodenní péči, není tomu tak a vystačíte si s kartáčováním na týdenní bázi. Pokud si budete pořizovat kotě birmy, počítejte s tím, že může trvat několik měsíců až let, než dosáhne plného vybarvení. 

Klíčové informace

Hmotnost

3-6 kg

Délka života

13-15 let

Srst

polodlouhá

Povaha

klidná, mírná, společenská, inteligentní

Péče o srst a tělo

středně náročná