Kočičí naháč plný energie: seznamte se s plemenem sphynx

Sphynx mezi ostatními plemeny vyniká, a to především chybějící srstí. Tento kočičí naháč tak přirozeně vzbuzuje emoce a dělí lidi na dva tábory. Jeden se do sphynx bezmezně zamiloval, druhý vzhled spíše odpuzuje. Byla by ale škoda omezit se při posuzování tohoto plemene jen na srst. Kočka sphynx totiž může nabídnout i velmi zajímavý charakter.

kocka-sphynx

Pověst kočky pro alergiky

Plemeno sphynx bylo vyšlechtěno v Torontu, proto se můžete někdy setkat i s označením kanadská sphynx. A i když se třeba v kočičích plemenech nevyznáte, v tomto případě jej poznáte velmi snadno. Chybějící srst, vrásčité tělo, velké uši a dlouhé nohy i ocas na atletickém těle dělají tyto mazlíčky skutečně unikátními. U kůže sphynx se však ještě zastavme. Kvůli absenci srsti bývají často považovány za kočky vhodné pro alergiky. Je to však velmi zavádějící. Alergické reakce totiž vyvolávají nejen chlupy, ale také odumřelé kožní buňky, kterým se prakticky nedá zabránit. Ani sphynx tak pro alergiky není řešením.

Aktivní, milující, ale náročná

Povahou je sphynx velkým extrovertem. Je to plemeno společenské, inteligentní, zvídavé a zároveň mazlivé. Můžete se spolehnout, že vám bude při běžných činnostech vždy za zády. Vyjde i s ostatními domácími mazlíčky, obzvlášť ocení společnost dalšího jedince svého plemene. Pokud nad povahou jásáte a plusové body sphynxům připisujete i za to, že je nebude třeba česat, trochu vás zde zabrzdíme. Kartáčování opravdu odpadá, ale péče o kůži nikoliv. Sphynx vyžadují pravidelné koupání, v opačném případě se jejich kůže může začít mastit, což odnese i vybavení vašeho bytu. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat i péči o uši. Při chovu také myslete na to, že sphynx mají rády teplo. Nehodí se tak do venkovního prostředí.

Klíčové informace

Hmotnost

3-7 kg

Délka života

8-14 let

Srst

bez srsti

Povaha

aktivní, společenská, přítulná

Péče o srst a tělo

středně náročná