Kartouzská kočka: tajemná společnice s šedomodrou srstí

Kartouzské kočky, známé také jako plemeno chartreux, přitahují pozornost elegantním a tajemným půvabem. A to svou šedomodrou srstí, inteligencí, klidem, ale i zajímavou historií. Ta totiž sahá až do středověké Francie, kde se poprvé objevily v klášteře kartuziánských mnichů. Pro ně byly kočky nejen společnicemi, ale také symboly ticha a meditace. Hodila se ale samozřejmě i schopnost lovit myši. Čím dalším kartouzské kočky zaujmou?

kartouzska-kocka

Mírumilovný a samostatný mazel

Povaha kartouzských koček by se dala popsat jako mírná a vyrovnaná. K životu přistupují s klidem a nemívají sklony k velké hravosti a chuti dovádět. Rády si užijí klid a odpočívají. Pokud mňoukají, tak velmi tiše a jemně. Ačkoliv dokáží trávit čas samy a nepotřebují tolik pozornosti, stále je můžeme označit jako přátelské a společenské. To z nich dělá skvělé mazlíčky do rodin s dětmi nebo domácími zvířaty. Jedná se o plemeno, které se za vámi přijde pomazlit, ale stále v sobě kus šelmy má, takže nezapomeňte svůj byt vybavit hračkami pro kočky

Modrá srst a měděné oči

Kartouzské kočky okouzlují vskutku jedinečným vzhledem. Jedná se o středně velké plemeno s robustní postavou a širokým hrudníkem. Hlava koček “chartreux” je kulatá a masivní s dobře vyvinutými čelistmi. Jedním z typických znaků jsou velké a kulaté oči, které mohou mít oranžovou až měděnou barvu. Nádherně tak kontrastují s modrošedou až stříbrnou srstí, dalším z charakteristických rysů. Srst je krátká, ale hustá a jemná a svou texturou dodává kartouzským kočkám plyšový vzhled. Dobrou zprávou pro chovatele je, že nevyžaduje zvláštní péči. Plemeno také netrpí žádnými genetickými problémy, nezapomeňte však na kvalitní granule pro kočky a dostatek pohybu a mentální stimulace. 

Klíčové informace

Hmotnost

5–⁠8 kg

Délka života

13–⁠15 let

Srst

krátká

Povaha

klidná, tichá, vyrovnaná

Péče o srst a tělo

méně náročná