Kočky plemene munchkin: krátké nohy, velké srdce

Munchkiny poznáte na první pohled. Jejich poznávacím znamením jsou totiž velmi krátké nohy, které jim dodávají zvláštní vzhled. Jedná se o důsledek přirozené genetické mutace, která se objevila v 90. letech 20. století v USA. Ačkoliv byli munchkinové nejprve přijímáni s kontroverzí, jedná se dnes o velmi populární plemeno, které přitahuje pozornost chovatelů po celém světě. Získá si i vás?

munchkin

Překvapivě energičtí munchkinové

Munchkinové jsou známí svou hravostí a energií. Nenechte se jejich krátkýma nohama zmást, i tak jsou to skvělí skokani a překvapí vás svou pohyblivostí a hbitostí. Ocení nejrůznější cvičení, budou se honit za míčky a prozkoumávat celou vaši domácnost. Velmi si užívají společnost svých majitelů, jsou mazliví a mají rádi fyzický kontakt. Zároveň je pro ně typická dobrá přizpůsobivost novým podmínkám, lidem i různým prostředím. Pokud tak máte doma další domácí mazlíčky nebo malé děti, munchkinové s nimi nebudou mít problém.   

Nepřehlédnutelný vzhled

Nejvýraznějším znakem munchkinů jsou jejich krátké končetiny. Zadní nohy jsou navíc ještě o něco kratší než přední, což podtrhuje jejich unikátnost. Celkově se však toto plemeno svou velikostí řadí mezi středně velké kočky se svalnatou postavou. Hlava je kulatá se vzpřímenýma ušima se zaoblenými konci. Oči jsou velké a výrazné s nejrůznějšími barvami, od modré přes zelenou až po žlutou. Stejně tak může mít nejrůznější zbarvení i srst. Běžné jsou jednobarevné i vícebarevné varianty s hnědou, černou, červenou nebo krémovou srstí, která může být dlouhá i krátká. 

Neexistují žádné specifické genetické problémy spojené s tímto plemenem, nicméně kvůli zvláštnímu tvaru nohou je důležité chránit kočku před příliš náročnými aktivitami, které by mohly ohrozit klouby zvířete. S tím pomůžou i vhodně zvolené granule pro kočky

Klíčové informace

Hmotnost

2–⁠4 kg

Délka života

12–⁠14 let

Srst

krátká až dlouhá

Povaha

společenská, přítulná, energická

Péče o srst a tělo

méně náročná