Perská kočka: přítulný “plyšák” vhodný i do bytu

Pro jejich huňatou a plyšovou srst, milou a přítulnou povahu a roztomilý výraz ve tváři je snadné si perské kočky zamilovat. Není tedy divu, že si získaly přízeň dokonce i královny Viktorie, a následně se pak staly hvězdami v USA, kde v oblíbenosti vytlačily dokonce i populární mainské mývalí kočky. Čím si dovedly omotat lidi kolem prstu?

perska-kocka

Nevšední vzhled a roztomilý výraz

Ne každému se perská kočka vzhledově zalíbí, ale jejich popularita prozrazuje, že svým krátkým čenichem, velkýma kulatýma očima a krátkým, avšak mohutným a velkým tělem dokáží vzbudit zájem mnoha chovatelů. Jedná se tedy o středně velké až velké plemeno s mnoha typickými znaky, mezi které můžeme zařadit i hustou a dlouhou srst. Ta může mít takřka jakoukoliv barvu, jakou si jen dovedete představit, od bílé přes stříbrnou a lila až po černou, objevují se i nejrůznější vzory. Vzhledem k délce srsti se však připravte na každodenní kartáčování.

Mazel, který má rád klid

Pokud hledáte kočku, která si s vámi bude hrát od rána do večera, peršanky nebudou nic pro vás. Jedná se o klidné, přátelské a milé plemeno, které si rádo lehne na prosluněné místečko a bude z dálky pozorovat dění kolem. Z toho důvodu se příliš nehodí k malým dětem, jejich zacházení a hlučnost by nemusely dobře snášet. Společnost jiných koček jim však nedělá problémy. Jedná o ideální kočku do bytu a nebude jí vadit, když na pár dní odjedete pryč. Pokud bude mít chuť, přijde se za vámi ráda pomazlit a usne vám na klíně. Není tak zvídavá jako jiné kočky, ale čas od času se i v ní probudí šelma a začne se zběsile prohánět bytem, na pořízení hraček a škrabadel tedy nezapomeňte. Za chvíli z ní ale znovu bude roztomilý plyšák.  

Klíčové informace

Hmotnost

4-7 kg

Délka života

8-11 let

Srst

dlouhá

Povaha

klidná, přátelská, mírná

Péče o srst a tělo

náročná