Siamská kočka: okouzlující, inteligentní a upovídaná

Svým elegantním vzezřením, pronikavě modrýma očima a vysokou inteligencí si siamské kočky dokázaly získat nespočet příznivců. A to i z řad celebrit nebo u královských rodin. Pocházejí z Thajska, dříve nazývaného jako Siam, odkud byly koncem 19. století převezeny do Anglie. Tam způsobily naprosté pozdvižení a toužili po nich všichni bohatí a mocní. A jejich sláva trvá dodnes. Čím si svou popularitu vysloužily?

siamska-kocka

Extroverti kočičího světa

Siamské kočky bývají často přirovnávány svou povahou k psům. Jsou velmi společenské, inteligentní, rády se učí a špatně snášejí samotu. Označení “extroverti kočičího světa” k nim naprosto sedí. Kvůli jejich jemné srsti se příliš nehodí na venkovní chov a jsou ideálními kamarády do bytu. V ideálním případě do takové domácnosti, kde se nebudou nudit. Rády si hrají, zvládnou se naučit i různé povely a také si často povídají. Ocení společnost další siamky, s níž se zabaví. 

Dokonalá ukázka vznešenosti

Důvod, proč si thajské siamské kočky zamilovaly i celebrity jako Elizabeth Taylor, John Lennon nebo Marilyn Monroe, tkví i v jejich vzhledu. Jsou elegantní, půvabné a vynikají takovou vznešeností, že se nelze divit ani jejich oblibě u královského dvora. Jejich vzhled je tak trochu přehlídkou extrémů. Hlava je výrazně trojúhelníkového tvaru, tělo atletické a štíhlé, uši jsou v porovnání s hlavou velmi velké, nohy i ocas zase dlouhé. A pozornost poutá i zbarvení. Vedle modrých očí je to světlá, jemná srst, která na končetinách a v okolí čumáku tmavne. A k barvě srsti se pojí ještě jedna zvláštnost. Ovlivňuje ji totiž okolní teplota po narození. Čím tepleji je, tím světlejší je kožíšek. 

Klíčové informace

Hmotnost

4-6,5 kg

Délka života

8-15 let

Srst

krátká

Povaha

společenská, inteligentní, vyžadující pozornost, hravá

Péče o srst a tělo

málo náročná