Ragamuffin: neobvyklé plemeno podobné ragdollům

Plemeno ragamuffin má svůj původ v USA, kde vzniklo v polovině 20. století. Pokud vám na první pohled připomíná ragdolly, máte pravdu. Právě toto plemeno je totiž přímým předchůdcem ragamuffinů, ti jen dorostli do trochu větší velikosti. Nějakou dobu tak byli ragamuffinové považováni za variantu ragdollů, od roku 1994 je ale plemeno uznáno jako samostatné. Proč si získává srdce milovníků koček po celém světě?

ragamuffin

Citliví a mazliví obři

Ragamuffinové jsou svou přátelskou povahou skvělou volbou pro rodiny. Jsou skutečně velmi společenští, ale také tolerantní a mírumilovní. Rozumí si tak s dětmi i zvířecími členy domácnosti. Nejvíce pozornosti ale věnují svým majitelům, s nimiž si vytváří silné pouto. Prokazují jim velkou oddanost a provází je na každém kroku. Jsou mazliví a užívají si fyzický kontakt. Vynikají také vysokou inteligencí, rychle se učí a není pro ně problém si osvojit různé povely a triky. Mají také schopnost číst lidské emoce a reagovat na ně, dokáží tak poskytovat páníčkům emocionální podporu v těch správných chvílích.

Ragamuffinové jako mohutní chlupáči

Kočky plemene ragamuffin jsou velké s mohutným tělem, samci mohou dosahovat hmotnosti až 9 kilo. Mají masivní kostru s velkou hlavou a kulatýma očima, které bývají obvykle modré či zelené. Nejvýraznějším rysem ragamuffinů je však jejich neuvěřitelně měkká, dlouhá a hustá srst, která vyžaduje pravidelnou péči a kartáčování. Její zdravý vzhled můžete podpořit také kvalitními granulemi pro kočky. V okolí krku a hrudníku bývá srst hustší a vytváří tak efekt límce. Její barva bývá různá, od smetanové přes čokoládovou a hnědou až po modrou, lila či černou. Za pozornost stojí také ocas ragamuffinů, který je delší a huňatý.

Klíčové informace

Hmotnost

4–⁠9 kg

Délka života

15–⁠20 let

Srst

středně dlouhá až dlouhá

Povaha

klidná, přátelská, oddaná

Péče o srst a tělo

středně náročná