Sibiřská kočka: přítulný chlupáč milující hry a lidi

Sibiřská kočka patří k největším kočičím plemenům. A tak není divu, že na první pohled může budit respekt. Při bližším seznámení ale zjistíte, že se jedná o velmi milého, tichého a přítulného kamaráda, který zbožňuje společnost. Svou divočejší stránku ale také umí ukázat a cokoliv ho zaujme, dokáže proměnit ve svou hračku. Zalíbila se vám povaha sibiřské kočky? Čtěte dál. 

sibirska-kocka

Kočka, která se nezalekne ani vody

Sibiřské kočky jsou zajímavé tím, že velmi pomalu dospívají. Dá se tak říct, že třeba až do svých pěti let žijí život kotěte. S tím se pojí to, že jsou velmi hravé a potřebují zábavu. Zbožňují výšky (škrabadla do stropu tak budou správnou volbou) a také vodu. Nedivte se, pokud vás sibiřanky budou doprovázet i do sprchy. Ke svému životu potřebují společnost a nejlépe jim bude v domácnostech, kde se neustále něco děje a nebudou dlouho samy. Rozumět si budou s dětmi i dalšími domácími mazlíčky. Jakmile se dostatečně vyřádí, promění se však v neuvěřitelného mazla, který vám bude příst a odpočívat na klíně.

Hustý kožich jako koruna krásy

Sibiřanky, jak už jejich pojmenování dává tušit, jsou stavěné tak, aby zvládly nehostinné podmínky na Sibiři. Tomu odpovídá dlouhá, hustá a vodu odpuzující srst, která v oblasti krku tvoří především v zimě huňatý límec. Navzdory tomu se ale nemusíte bát, že byste péčí o ní museli trávit spoustu času. Vystačíte si s občasným kartáčováním, které navíc toto plemeno zbožňuje. Srst může mít pestrou škálu barev, od bílé přes stříbrnou až po černou, výjimkou nejsou ani různé vzory. Dalšími typickými znaky jsou zelené až měděné oči a také dlouhý a silný ocas. Některé zdroje řadí plemeno sibiřských koček mezi hypoalergenní, vědecky však nic takového prokázáno není. 

Klíčové informace

Hmotnost

4–⁠8 kg

Délka života

11–⁠15 let

Srst

středně dlouhá až dlouhá

Povaha

hravá, společenská, inteligentní, přítulná

Péče o srst a tělo

středně náročná