Anglický kokršpaněl: elegantní a temperamentní pes pro rodinu

Za původem kokršpanělů bychom se museli vydat do Anglie, kde si je aristokraté oblíbili jakožto plemeno pro lov bažantů a jiné drobné zvěře. Vynikají tak vysokou inteligencí, skvělým čichem a také temperamentem. Zjistěte, zda pro vás bude kokršpaněl ideálním parťákem!

kokrspanel

Mazel, který potřebuje pozornost

Hledáte plemeno, které se skvěle hodí do rodin s dětmi a miluje společnost? Pak je to právě kokršpaněl. Tito psi jsou neuvěřitelně přátelští, a to jak k lidem, tak i k dalšími zvířatům. Díky jejich inteligenci je snadno začleníte do rodinného života. Mají v sobě obrovské množství energie, kterou uplatní třeba při tréninku nových kousků. Kokršpanělé se učí rychle, je ale třeba se jim věnovat. Jsou totiž velmi citliví a špatně snášejí, když se jim od páníčka nedostává patřičné pozornosti. Pokud jsou často sami, může se u nich projevit i separační úzkost. 

Elegáni s překrásnou srstí

Kokršpaněl je středně velké plemeno s typickýma dlouhýma ušima a hustou a jemnou srstí. Ta může mít různé barvy, od černé přes hnědou až po pískovou či červenou. K charakteristickým rysům patří i kratší ocas a nohy, silná postava a kulatá hlava s velkýma očima. Kokršpanělé působí velmi elegantním dojmem a vynikají ladným pohybem, což z nich spolu s jejich povahou dělá skvělé psy na výstavy

Obecně se jedná o zdravé plemeno, kterému se ale nevyhýbají některé specifické zdravotní problémy. Nejčastěji k nim patří dysplazie kyčelního kloubu, oční vady a náchylné k infekcím jsou jejich uši. Pozorně je třeba kontrolovat také množství podávaných granulí pro psy, mají totiž tendenci přibírat na váze.

Klíčové informace

Velikost

střední

Váha

12–16 kg

Délka života

12–15 let

Srst

polodlouhá

Povaha

temperamentní, citlivá, společenská

Nároky na pohyb

nízké až střední