Jezevčík: malý lovec s velkým srdcem

Jezevčíci představují kombinaci odvahy, inteligence a šarmu. Vyhlížíte právě svého prvního psího kamaráda tohoto plemene? Zjistěte, proč si právě jezevčíci našli místo v srdcích a domovech nespočtu chovatelů po celém světě.  

jezevcik

Veselé plemeno s loveckými pudy

Sice malý, ale neuvěřitelně odvážný a energický: seznamte se s jezevčíkem. Původ plemene hledejme v Německu, kde byl využíván k lovu menších zvířat, jako jsou jezevci nebo králíci. Je neúnavným a odhodlaným lovcem a vyniká ve stopování. Ačkoliv jsou jezevčíci velmi aktivní, jejich nároky na pohyb nejsou tak vysoké, jak by se mohlo zdát. Pravidelné procházky samozřejmě potřebují, a to i jako prevenci k možným problémům s páteří. Zároveň tak předejte obezitě, k čemuž pomůže i vhodnými granulemi pro malé psy. Jezevčíci jsou veselí a hraví, takže je zabavíte i aportováním nebo jinými hračkami. Zároveň jsou inteligentní a nezávislí a rychle se učí nové kousky. Výcvik však může komplikovat jejich tvrdohlavost a bez důslednosti se neobejdete. 

Nezaměnitelný vzhled jezevčíků

Vzhled jezevčíka jej předurčil k tomu být skvělým loveckým psem. Jeho tělo je dlouhé a nízké a krátkýma a silnýma nohama, díky čemuž se snadno dostane do nor a jiných úzkých prostor. Typický je pro něj i široký hrudník, svalnatý ocas a protáhlá hlava s výraznýma tmavýma očima. Podle délky chlupů rozlišujeme tři druhy jezevčíků: krátkosrsté, dlouhosrsté a drsnosrsté (nebo hrubosrsté). Srst tak může být krátká, hladká a lesklá, nebo rovná či mírně zvlněná, případně hustá a drsná, s delšími chlupy v oblasti očí, uší, čumáku a ocasu. Barva srsti je nejčastěji krémová, čokoládová až do červena nebo šedá, tóny se mohou také prolínat.

Klíčové informace

Velikost

malá

Váha

7–⁠14 kg (klasický jezevčík), 3,5–⁠5 kg (trpasličí jezevčík)

Délka života

12–⁠16 let

Srst

krátká až dlouhá

Povaha

inteligentní, energická, s loveckými pudy

Nároky na pohyb

střední