Jorkšírský teriér jako věrný i ostražitý ochránce

Malý postavou, ale velký svou osobností, tak by se dal ve zkratce popsat jorkšírský teriér. Patří k nejoblíbenějším psím plemenům a je ideální pro ty, kteří touží po skutečně věrném psím společníkovi, jemuž budou schopni věnovat patřičnou péči a pozornost. Čím si vás jorkšír získá a na co si u něj dát pozor?

jorksirsky-terier

Jorkšíři: odvážní a loajální

Psi menších plemen mají často tendenci vyvolávat v lidech dojem poslušnosti a nenáročnosti. Nenechte se tím u jorkšírů zmást. Jedná se o věrného a skvělého parťáka, který zbožňuje svou rodinu a před hodinami o samotě dává přednost společnosti. K cizím lidem i zvířatům ale bývá podezřívavý a může ukázat svou odvážnou a dominantní stránku. Není výjimkou, že si troufne i na větší psy, proto je důležitá dostatečná a opatrná socializace. Na neznámé zvuky také jorkšíři rádi reagují štěkotem. I když se tedy svou velikostí hodí do bytu, v tomto ohledu je třeba důrazný výcvik, abyste se vyhnuli stížnostem sousedů. 

Úchvatná srst jako poznávací znamení

Malá velikost i váha, vysoko posazené uši do tvaru písmene “v”, kulaté oči – jorkšíři svou roztomilostí často připomínají oživlé plyšáky. Tento dojem pak ještě více podporuje jejich nejpozoruhodnější znak, kterým je hedvábně jemná, rovná a dlouhá srst. Ta v oblasti těla a ocasu může být šedá až ocelově modrá, v ostatních částech je béžovo-hnědá. Na temeni hlavy dosahuje největší délky, čehož majitelé využívají k vytváření různých kreací. Jak patrně správně tušíte, srst vyžaduje poměrně hodně péče, ať už jde o česání či zastřihování, bez kvalitních hřebenů a kartáčů pro psy se tak určitě neobejdete. Stejně tak věnujte u jorkšírů dostatečnou pozornost zubům a uším. 

Klíčové informace

Velikost

malá

Váha

2–3,5 kg

Délka života

14–⁠16 let

Srst

dlouhá

Povaha

odvážná, sebevědomá, inteligentní

Nároky na pohyb

střední