Čivavy: nejmenší vzrůstem, výrazné povahou

Jsou malé, plné energie a sluší jim svetry –⁠ ano, řeč je o čivavách. Díky filmům a celebritám si získaly pověst “kabelkových” psů a v kombinaci se svým roztomilým vzezřením snadno vytváří dojem, že se jedná o nenáročné mazlíky vhodné pro každého. Realita vás ale možná překvapí.

civava   

I čivava potřebuje pravidla

Čivava je považována za nejmenší psí plemeno na světě. Pokud si ji pořídíte, rozhodně o ní ale budete vědět. Čivavy mají rády pozornost a jejich velikost neznamená chybějící energii. Potřebují pohyb a také výcvik, jinak se může díky jejich inteligenci snadno stát, že čivava začne velet vám. Nejlépe na ně bude fungovat pozitivní výcvik s pochvalami a odměnami. Velmi důležitá je také brzká socializace s lidmi i dalšími psy, v opačném případě se u nich může později projevit plachost. 

Čivavy vynikají velkou oddaností a skvělým společníkem vám mohou být až 18 let. Hodí se i do menších bytů, pes na zahradu to však není. Stejně tak se příliš nedoporučuje ani k malým dětem (s těmi si bude více rozumět například mops).   

Krátkosrstá, nebo dlouhosrstá?

Čivavy mají charakteristický vzhled s malým tělem, špičatýma ušima a velkýma očima. Co se týče srsti, existují dva druhy – čivavy krátkosrsté a dlouhosrsté. Ačkoliv druhá varianta je na péči o něco náročnější, i tak si vystačíte s občasným kartáčováním a nestrávíte starostí o srst mnoho času. V obou případech ale myslete na to, že v chladném počasí je chlupy příliš nezahřejí, a vybavte svého kamaráda zimním oblečkem pro psy. Nejběžněji se setkáváme s čivavami s béžovou, krémovou nebo světle hnědou srstí, ale výjimkou není ani zbarvení černé nebo čokoládově hnědé. 

Klíčové informace

Velikost

malá

Váha

1,53 kg

Délka života

14–⁠18 let

Srst

krátká/dlouhá

Povaha

loajální, ostražitá, inteligentní

Nároky na pohyb

střední