Klaun psího světa, to je rozkošný mops

Pro jednu skupinu lidí je toto plemeno láskou na první pohled, druhá skupina nad jeho popularitou jen nechápavě kroutí hlavou. Mopsové jsou roztomilí a hraví, díky čemuž se jim přezdívá “klauni psího světa”. Poznáte je podle jejich charakteristické pomačkané tváře, která jim ale také přináší řadu zdravotních komplikací.  

mops

Královský psík s přátelskou povahou

Oblíbenost mopsů je nezpochybnitelná. Dlouhá léta se těšili i přízni královských rodin, od Čínu až po Anglii. Na královském dvoře ale nezpyšněli a stále si zachovali svou milou a hravou povahu. Místo paláců vezmou s klidem zavděk i malým bytem a vy i tak budete jejich králem. Pokud jim budete věnovat patřičnou pozornost. Mopsíci jsou rádi středem pozornosti, chtějí se bavit a předvádět své kousky, a když se jim nedostává dostatečné náklonnosti, trpí. I přes svou hravost ale nevyžadují nijak vysokou aktivitu. Rádi s vámi obejdou sídliště a pak vám budou dělat společnost při sledování televize. Rozumí si s dětmi i dalšími zvířaty, důležitá je ale socializace. Jejich výcvik nepatří k náročným, narážet ale občas budete na svéhlavou povahu mopsů.  

Roztomilý vzhled za cenu zdravotních komplikací

Nemusíte být zrovna odborník na psy, abyste plemeno mopse poznali mezi ostatními. Má totiž hned několik typických znaků. Kulatá hlava, velké a vypouklé oči, robustní, hranaté tělo s pevně stočeným ocasem a především placatá černá tvář s hlubokými “vráskami”, to je mops. Právě jejich charakteristický vzhled ale zapříčiňuje řadu problémů. Krátký čumák způsobuje dýchací potíže, proto mají často vyplazený jazyk a dýchají tlamou. Vypouklé oči jsou náchylné ke zraněním. Trpí i na časté infekce kůže. Jejich pořízení tak vzhledem ke zdravotním rizikům dobře zvažte.   

Klíčové informace

Velikost

malé

Váha

68 kg

Délka života

13–⁠15 let

Srst

krátká

Povaha

přátelská, hravá, inteligentní

Nároky na pohyb

nízké