Labradorský retrívr miluje pohyb, rodinu i jídlo

Pokud se podíváme na žebříček nejoblíbenějších plemen v Česku, labradorský retrívr se dlouhodobě umisťuje na předních pozicích. A existuje pro to celá řada důvodů. Labradoři jsou přesně takoví, jak vypadají – milí, přátelští a inteligentní. Zároveň se s jejich výcvikem popasují i začátečníci. Ale právě výcvik a dostatečný pohyb u labradorů rozhodně nepodceňujte. Jinak hrozí, že si svou energii vybijí třeba na vybavení bytu.

labradorsky-retrivr

Labrador jako užitečné a multifunkční plemeno

Původně pomáhali labradoři při práci rybářům a tahali sítě i ryby z oceánu. A pracovitost tomuto plemenu zůstala. I dnes bývají labradorští retrívři využíváni jako asistenční, pátrací nebo lovečtí psi. Stejně tak si ale našli místo i v rodinách s dětmi. A to díky své přátelské a milující povaze a schopnosti vytvořit si skvělý vztah s lidmi i dalšími zvířaty. Nepleťte si však tuto bezstarostnost s nízkou aktivitou. Labradoři milují pohyb, vodu a také aportování. Abyste předešli tomu, že se ve chvílích nudy pustí do žvýkání věcí v domácnosti, nezapomeňte na pořízení odolných hraček. A ještě jedno upozornění. Labradoři jsou pověstní jsou láskou k jídlu. Nenechávejte tak nedojedené zbytky v jejich dosahu a berte v potaz sklony k nadváze. 

Nejen “zlatá” srst

Labradoři se řadí do kategorie středně velkých psů, vzhledem ke své statné postavě a pevným nohám ale mohou působit daleko robustnějším dojmem. Poznávacím znamením je jejich široká hlava, velké oči a silný ocas. Často bývají zaměňováni se zlatými retrívry, rozdíl však poznáte v srsti. Ta je u labradorů krátká, hustá a dobře odpuzuje vodu. Navzdory tomu ale poměrně hodně líná, takže s chlupy všude musíte počítat. Ačkoliv máme labradory spojené převážně se zlatou barvou, mohou být i černí nebo čokoládoví. 

Klíčové informace

Velikost 

středně velké 

Váha

2535 kg

Délka života

12–⁠14 let

Srst

krátká

Povaha

přátelská, inteligentní, aktivní

Nároky na pohyb

střední