Pomeraniani jako celebrity mezi psími plemeny

Psi, kteří jsou tak populární, že mají i miliony sledujících na sociálních sítích. To je plemeno pomeranian patřící v dnešní době k těm nejoblíbenějším. A není divu. Jsou neuvěřitelně roztomilí a jejich veselá povaha je až nakažlivá. Proč si pomeraniana (ne)pořídit? 

pomeranian

Plemeno z královských salonků

Pomeraniani jsou veselí a energičtí psi s inteligentní a přátelskou povahou. Mají tendenci se upnout na svého majitele a rádi obecně tráví čas ve společnosti lidí. Jsou hraví a milují být středem pozornosti. Vzhledem k jejich roztomilému vzhledu vás nejspíš nepřekvapí, že si už v 18. století jejich předci získali pozornost šlechty a královských rodin a stali se jejich oblíbenými společníky. A trocha “královských manýrů” k nim stále patří, právě pomeraniani jsou častými návštěvníky psích salonů a je u nich kladen velký důraz na údržbu srsti. 

Pomeraniani si rozumí i s dětmi, ale pozor, dovedou být také dominantní. Tyto tendence můžete zahnat dobrou výchovou a tréninkem poslušnosti. Plemeno pro vás to nebude v případě, že hledáte spíše tichého společníka. Jejich typickým znakem je i vysoký a hlasitý štěkot, který se nese i na velké vzdálenosti.

Dokonalá srst jako koruna krásy

Psi plemene pomeranian jsou malí, s nízkým a krátkým tělem. Jeho stavba je ale pevná a stojí na krátkých, silných nohách. Poznáte je podle kulaté hlavy, krátkého čumáku a malých uší do špičky. Nejtypičtějším znakem těchto roztomilých mazlíčků je však dlouhá, hustá a měkká srst, která může mít pestrou škálu odstínů, od bílé přes červenou až po oranžovou, hnědou nebo černou. Asi vás nepřekvapí, že právě srst vyžaduje dostatečnou péči, abyste zachovali její krásu a předešli zdravotním problémům (nezapomeňte také na vhodné granule pro malé psy). Pravidelné kartáčování je tak nutností. Navzdory tomu, že pomeraniani jsou “samý chlup”, se nemusíte obávat přílišného línání. 

Klíčové informace

Velikost

malá

Váha

1–4 kg

Délka života

12–16⁠ let

Srst

dlouhá 

Povaha

společenská, veselá, inteligentní

Nároky na pohyb

střední